Ve středu 24. a ve čtvrtek 25. května přiveze někdejší frontman skupiny Pink Floyd a celoživotní „mírový aktivista“ Roger Waters do pražské O2 areny výjimečnou podívanou. Návštěvníky jeho koncertů čeká hudebně i vizuálně propracovaná show s kýčovitě prvoplánovým a v kontextu současného dění dost naivním poselstvím.
Svět podle Rogera Waterse není vlastně nijak složitý. Jsme tu my, obyčejní lidé, kteří chtějí žít v klidu, lásce a míru, a zločinecké vlády, instituce a korporace, které nám to neumožňují. Ničí naší planetu, manipulují námi, využívají nás a ženou nás do nesmyslných válek, ze kterých mají profit. Nemusíme s tak radikálním odsouzením současného západního světa souhlasit, ale těžko jakémukoli umělci vyčítat, že má kritický pohled na společnost a že ve snaze poukázat na určitý problém, žene věci do extrému. Lidé, kteří upozorňují na chyby systému a občas ukážou establishmentu vztyčený prostředníček, jsou pro demokracii nezbytní. Roger Waters navíc svůj vzdor a smutek dokáže přetavit v silné texty a melodie, jež pak skládá do působivých, konceptuálně laděných celků. Potíž však nastává, když své idealistické názory začne projevovat v reálném životě, kde jsou věci a události přece jen složitější a záleží na kontextu, v němž se dějí.
Od psychedelie po depresi
Začátkem šedesátých let založili tři spolužáci z westminsterské univerzity Nick Mason, Richard Wright a Roger Waters ještě spolu s basákem Clivem Metcalfem a zpěvákem Keithem Noblem kapelu Sigma 6. Po pár měsících se Cliv a Keith se zbytkem kapely rozloučili a Roger Waters přivedl svého spolužáka ze střední školy Syda Baretta. Sigma pak několikrát změnila jméno, aby se nakonec ustálil název kapely na Pink Floyd. V roce 1967 vyšlo debutové album The Piper at the Gates of Dawn, které se okamžitě setkalo s velkým ohlasem a dodnes patří k nejlepším deskám britského psychedelického rocku.
Většinu písní napsal zpěvák, kytarista a tehdejší jasný lídr skupiny Syd Barett. U toho se ale velice brzy začaly objevovat vážné psychické problémy spojené se stresem z kočovného muzikantského života a hlavně s častým užíváním LSD. Už začátkem roku 1968 ho tak v Pink Floyd na pozici zpěváka a kytaristy musel nahradit…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.