Rok 1975? Vzít si vyznamenání od Zemana je ostuda

Prezident Miloš Zeman společně s kardinálem Dominikem Dukou hledí na Svatováclavskou korunu (9. 5. 2013) (F24)

Prezident Miloš Zeman společně s kardinálem Dominikem Dukou hledí na Svatováclavskou korunu (9. 5. 2013) | FOTO: F24

Že si náš prezident přivlastnil 28. říjen, to je podle vyznamenaných figurek, přátel a zejména podporovatelů jeho kampaně patrné. Ostatně jeho schopnost kádrovat se projevila v přístupu k rektorům českých univerzit. Miloši Zemanovi je úplně jedno, co je trapné a co ne a posouvá hranice možného stále dál, spolu s hradním šaškem Jiřím Ovčáčkem šíří absurdní lži a teď se ukázalo, že státní vyznamenání se mj. rozdávají podle toho, kdo se s kým sejde či nesejde. Ostatně je to logické, čínské peníze totiž budou potřeba na předvolební kampaň.

Ministr kultury Daniel Herman se sešel s dalajlámou a dle jeho slov mu bylo vyhrožováno tím, že nebude vyznamenán jeho strýc Jiří Brady – člověk, který přežil Terezín i Osvětim. Má ovšem, jak se zdá, špatný kádrový profil a metál by dostal pravděpodobněji, kdyby v jeho životopise nebyla Osvětim, ale Osvětimany, chce se říci. Že je český prezident mstivý člověk, to už ale asi nikoho nepřekvapuje.

Pokud se tvrzení ministra kultury a také dcery pana Bradyho ukáží jako pravdivá (ale samozřejmě i kdyby existovala nahrávka takovéhoto konání, Hrad by nám sdělil, že si věc vymysleli na Řízení letového provozu, v Přítomnosti, v pražské kavárně nebo na Marsu), jednoznačná je jedna věc. V takové chvíli už by od hlavy státu nikdo neměl žádné vyznamenání přijmout a ti, kdo jej již mají, by ho měli vrátit.

Zacházení se státními vyznamenáními jako s prostředkem k pomstě či vydírání je výrazem naprostého buranství a neúcty k jakýmkoli hodnotám. Nezbývá proto než vyzvat ty, kteří nechtějí, aby s nimi Miloš Zeman takto zacházel, aby ceremoniál bojkotovali – on se nakonec jistě najde důstojnější prezident, který je vyznamená s opravdovou úctou k tomu, co dokázali, nikoli k tomu, zda se jejich příbuzný neschází s někým, kdo se Hradu nehodí.

screenshot-2016-10-21-20-01-54

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]