Rok od vypuknutí kauzy Vrbětice. Svět se mezitím změnil, ale kremelští mloci zase ožili

Miloš Zeman na návštěvě u Vladimira Putina (ČTK/Šimánek Vít)

Miloš Zeman na návštěvě u Vladimira Putina | FOTO: ČTK/Šimánek Vít

Bomba, ta informační, explodovala 17. dubna 2021. Předseda vlády Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček na mimořádném brífinku oznámili, že byli na základě jednoznačných důkazů bezpečnostních složek informováni o důvodném podezření ze zapojení důstojníků ruské zpravodajské služby GRU do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014. Po tomto oznámení už to u nás nebylo jako předtím.

Co potom následovalo? Vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády do 48 hodin, těch, které zpravodajské služby považovaly za důstojníky ruských tajných služeb. Poněkud zaskočený prezident Zeman vyjádřil Babišovi a Hamáčkovi podporu.

Pak vedle sebe běžely paralelně dva procesy. Vrbětice znamenaly konec ruských šancí účastnit se tendru na dostavbu našich jaderných bloků. Vztahy s Ruskem se dostaly na bod mrazu. Zdejší kolaboranti, užiteční idioti a dezinformátoři ale dostali vodítko od prezidenta Zemana, který nakonec přišel s další „vyšetřovací variantou“. Ulhané prokremelské weby a autoři řetězových mailů se činili, aby kauzu zahalili mlhou. Vynořili se „bezpečnostní experti“ a několik politických mrtvol a dožadovali se „důkazů“. Čepiga s Miškinem s dvojí falešnou identitou a svou novičokovou minulostí v případě otravy Sergeje Skripala v Británii jim nestáli za pozornost.

(Týdeník FORUM)

Nakonec do toho ale hodil vidle sám velký vůdce Vladimir Putin a vtáhl s vojsky na Ukrajinu. Miloš Zeman a Václav Klaus to pocítili jako osobní křivdu. Klaus byl zdrcen stejně jako kdysi Alexandr Dubček („A tohle udělali mně!“), Zeman agresi odsoudil, ale stáhl se do ústraní, což nebyla žádná velká změna.

Jenže není všem dnům konec. Instrukce zřejmě dorazily, někdo se připojil intuitivně. Zeman sice odsoudil i zvěrstva, ke kterým došlo na územích obsazených ruskou armádou, ale jak si pozorní čtenáři všimli, dožaduje se jen jejich „vyšetření“ a nijak nezmínil, kdo je pachatelem.

A hnojomety se rozjely jako za starých dobrých časů. Teď vytahují údajný nacismus Ukrajinců, nenasytnost ukrajinských uprchlíků v drahých autech a vyhazujících jídlo, nevděčnost prezidenta Zelenského a doporučují „diplomatické řešení“ a nechtějí na Ukrajinu posílat zbraně, aby se „nepřiléval olej do ohně“. Bez ruského plynu všichni zmrzneme. A tak dále.

Jenže to nevypadá, že by se svět vrátil do starých kolejí. Bude zajímavé sledovat, jak si budou všichni ti mloci napojení na kremelský dezinformační stroj počínat. Ta dobrá zpráva je, že už se dost odkopali. Snaha hájit nehájitelné bije do očí až příliš. Ale co mají dělat. Nejspíš se tak chovat musí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články