Román Karin Lednické proslavil Karvinou. Na „šikmý kostel“ jezdí lidé z Česka i zahraničí

U „šikmého kostela” začala fungovat infobudka (Karviná ŽIJE/Milan Haluška)

U „šikmého kostela” začala fungovat infobudka | FOTO: Karviná ŽIJE/Milan Haluška

Román Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické, který se v loňském roce stal absolutním vítězem čtenářské ankety Kniha roku, proslavil Karvinou. O hornickém městě se podle jeho zástupců začalo hovořit v pozitivním světle, roste také zájem návštěvníků.

O absolutním vítězi románové kroniky ztraceného města, jak zní podtitul Šikmého kostela, loni rozhodlo téměř 120 tisíc hlasů. Příběh někdejší pastevecké vesnice, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později kvůli ní zašla na úbytě, je vystavěn na skutečných událostech. Z vesnice nezůstalo nic, jen šikmý kostel a příběhy jejích obyvatel.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary ve staré Karviné je jednou z evropských rarit. Přes svou pohnutou historii, kdy pod kostelem v poměrně krátké době klesla půda o 37 metrů a silně se naklonil a vychýlil o 6,8 stupňů na jih, zůstal stát a dnes představuje ojedinělou atraktivitu regionu. Svou šikmostí je přirovnáván ke světoznámé věži v italské Pise a stává se vyhledávaným cílem turistů.

Ještě více ho nyní proslavilo právě dílo spisovatelky Karin Lednické. Zvědaví turisté na místo jezdí z různých koutů Česka, ale i ze zahraničí. „Oba díly knižní trilogie Šikmý kostel vnímáme pozitivně. Díky knihám Karin Lednické se o Karviné hovoří více v pozitivním světle,“ řekl deníku FORUM 24 mluvčí města Lukáš Hudeček.

O staré Karviné se podle něj začalo mluvit i mimo hranice města. Loňský rok sice turismu kvůli epidemické situaci moc nepřál, zástupci města ale letošní rok vidí pozitivně. „Věříme, že pomůže i úspěch kostela sv. Petra z Alkantary v soutěži Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje, ve které zvítězil v kategorii Nejsvětovější místo,“ doplnil Hudeček.

Karviná ŽIJE/Milan Haluška
Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary ve staré Karviné | FOTO: Karviná ŽIJE/Milan Haluška

Zájem o větší atraktivitu však nemá jen město. Spolek Stará Karviná vymyslel, že u kostela postaví infobudku s pomocí pro turisty a suvenýry. „Turisté mohou v infobudce získat cenné informace, kam se například vydat na procházku. V budce jsou lidé, kteří se dobře orientují v původní Karviné a turistům tak mohou detailně poradit, jak se dostat ke konkrétním místům,“ popsala členka spolku a provozní infobudky Tereza Ondruszová.

Román Husité u Postoloprt (FORUM 24)

Lidé si v budce mohou zakoupit i mapku s QR kódy, které obsahují přesné souřadnice jednotlivých míst. „Nabízíme také dobové pohlednice, srovnávací pohlednice, turistické známky, nálepky a samozřejmě i oba díly knihy Šikmý kostel od Karin Lednické,“ láká Ondruszová.

Spolek Stará Karviná vznikl letos v květnu a chce, aby původní město znovu ožilo. „Chceme, aby tady bylo dobře postaráno o turisty, a hlavně, aby mimo jiné zůstala zachována ta obrovská historická hodnota, kterou ta původní Karviná má,“ uzavřela Ondruszová s tím, že by ráda turisty pozvala na prohlídku.

Kostel sv. Petra z Alkantary se nachází v okrajové části města Karviné. Původně byla však tato nynější městská část Karviná-Doly samostatným městem, které se nazývalo Karvinná, a to až do roku 1949, kdy došlo ke sloučení s ostatními obcemi a vzniklo město s jednotným názvem Karviná.

Historická Karvinná byla městem s výstavnými domy stejně jako hornickými koloniemi, reprezentativním zámkem Solcou včetně krásného zámeckého parku, byla zde radnice, úřady, pivovar, dva kostely, školy, řada kulturních i sportovních zařízení a spousta dalších objektů dotvářejících občanskou vybavenost většího města.

Význam Karvinné souvisel především s těžbou uhlí, která ovlivnila vznik dalšího průmyslu a podnítila její celkový rozvoj. Postupně však to, co bylo původně faktorem dynamického rozvoje města, se později stalo jeho zkázou. Vlivem poddolování zanikla téměř celá původní Karvinná, kde se do dneška zachovalo jen pár objektů, mezi nimi právě šikmý kostel.

Kostel sv. Petra z Alkantary je přístupný každou sobotu i neděli až do října. V sobotu je možné jej navštívit od 10:00 do 18:00 hodin, v neděli od 11:30 do 18:00 hodin. Infobudka je pak otevřena po oba zmíněné dny od 10:00 do 18:00 hodin, a to včetně svátků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články