Roman Prymula: Hranice mohou být uzavřeny řadu měsíců

Hosty Partie FTV Prima byli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek profesor Roman Prymula. Hovořilo se hlavně o opatřeních proti koronaviru. Prymula sdělil, že hranice České republiky budou pravděpodobně uzavřeny celé měsíce.

Prymula sdělil, že podle něj nemá Česká republika exponenciální nárůst počtu nakažených, což znamená, že zabírají vládní opatření. „Jedenáct pacientů je na umělé plicní ventilaci,“ uvedl Vojtěch.

Pavel Hofman

Náměstek ministra zdůraznil, že Itálie je v kritické situaci částečně nevinně, protože jsou koronavirem zasaženy nejvyšší věkové skupiny obyvatelstva, tedy ti nejrizikovější. Podle Vojtěcha je velká šance, že v příštích dnech přibudou v Česku uzdravení. „Jedná se o tu první vlnu,“ říká ministr zdravotnictví.

„Jsme rozhodnuti cílit na osm a půl tisíce a tam nárůst zastavit,“ oznámil Prymula. Od poloviny dubna by se tak měla rozvolňovat současná přísná opatření. „Opatření skutečně dusí ekonomiku. Opatření na hranicích budou podstatně delší. Může jít o řadu měsíců,“ dodal.

Vojtěch uvedl, že by se měli občané připravit na to, že Velikonoce nebudou takové, na jaké jsou zvyklí. Rozhodně bude nutné pokračovat v některých omezeních, aby se nákaza nešířila více.

Kdy se otevřou školy?

Dalším tématem bylo testování. „Rychlotesty mají velké limity. To, že vyjde negativně, neznamená, že člověk není nakažen,“ tvrdí Prymula. Proto podle něj není možné testovat populaci plošně.

Vojtěch se vyjádřil k tomu, že hejtmani za ČSSD žádají jeho rezignaci. „Je to nekorektní vyjádření. My jsme udělali maximum,“ tvrdil. Připustil, že ne všichni, kdo žádali o ochranné prostředky, je měli. „Možná jsme mohli ty prostředky objednat dříve. Ale bavíme se v řádu dní,“ doplnil s tím, že v lednu nikdo netušil, že centrum pandemie bude v Evropě. Prymula odmítl, že by mohl usednout do křesla ministra zdravotnictví místo Vojtěcha.

Ministr zdravotnictví upozornil na to, že pokud jde o rozvolňování opatření, školy budou až mezi posledními. „To si nemůžeme dovolit,“ řekl Vojtěch s tím, že otevřít by se mohly na přelomu května a června. Podle náměstka Prymuly je jedna důležitá otázka – jak vyřešit maturity. „Skutečně se můžeme zamyslet nad tím, zda by děti neměly chodit do školy jeden měsíc prázdnin,“ doplnil.

Prymula si myslí, že roušky budou muset Češi nosit dlouhodobě. „Dokud se nám nepodaří přírůstky nakažených dostat na nulu nebo téměř na nulu,“ uvedl. Prymula poděkoval Pražanům: „Tady se to dodržuje mnohem více než na venkově.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner