Roman Šmucler demaskoval neschopnost vlády. Ptal se, kde jsou slíbené respirátory

Roman Šmucler, prezident České stromatologické komory ()

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler během vystoupení v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi odhalil šokující neschopnost vlády efektivně bránit českou veřejnost před epidemií koronaviru. Vládní úředníci podle něj nekomunikují s lékaři, nezvedají telefony a neodpovídají na e-maily. Zubní lékaři od vlády nedostávají informace, zda dostanou ochranné pomůcky, ani odpovědi na otázky ohledně kvality konkrétních respirátorů.

Na dotaz Václava Moravce, zda vláda konzultovala s komorou očekávané vyhlášení karantény na celém území České republiky, Šmucler odpověděl: „Ne. My jsme v šoku z toho, co se děje.“ A dodal, že komora si začíná koordinaci pomoci organizovat sama.

Šmuclerovy výroky nebyly formulovány jako kritika konkrétních lidí v čele Ministerstva zdravotnictví, nýbrž jako popis chybného řízení, nedostatečné koordinace a zejména absence přesného informování. Posloucháme pořád dokola tiskovky o ničem. Přitom veřejnost nedostává konkrétní informace. Zejména ale chybějí zprávy o tom, kdy konečně dostanou lékaři ochranné prostředky.

Prezident stomatologické komory také kritizoval chaotická a nesmyslná vládní opatření, při nichž kupříkladu nesmí fungovat kadeřník, ale lidé si mohou jít nakoupit. Místo takových zákazů by Šmucler uvítal, aby třeba lékaři na pohotovosti měli respirátory.

Respirátorů se týkalo i velmi dramatické sdělení Romana Šmuclera adresované vládě: „Dejte nám těch 200 tisíc respirátorů, co jste nám slíbili. Někde jsou, ale nejsou u nás.“ Jednalo se přitom o osobní slib předsedy vlády Andreje Babiše.

Šmucler dále varoval před zavíráním soukromých zubních ordinací. Část pacientů by pak musela hledat pomoc v nemocnicích a způsobila by jejich kritické přetížení. Prezident komory narážel na to, že v České republice vládne zbytečná panika, k níž podle něj není důvod.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]