Rusko nebude osloveno pro dostavbu Dukovan kvůli výbuchu ve Vrběticích. Podle Babiše nešlo o akt státního terorismu

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš (oba ANO) (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes na tiskové konferenci oznámil, že k tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech nebude přizván ruský Rosatom. Reaguje tak na zveřejnění informací o výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014, do kterého byli zapojeni příslušníci ruských tajných služeb. Podle Babiše ovšem nešlo o akt státního terorismu.

„S ohledem na skutečnosti, které nastaly, se vláda jednomyslně rozhodla a schválila v rámci svého usnesení to, že v rámci bezpečnostního posouzení nebude kontaktován a ani osloven ruský Rosatom,“ oznámil na tiskové konferenci Karel Havlíček. K posouzení budou osloveni pouze dodavatelé z Francie, Jižní Koreje a USA.

Důvodem neoslovení Ruska je zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích. Podle státního zástupce Pavla Zemana pracují nyní vyšetřovatelé s verzí, že cílem byl materiál určený do Bulharska. K výbuchu na území Česka dojít nemělo.

Podle premiéra Andreje Babiše ve Vrběticích nešlo o akt státního terorismu. „Je to velice složitý případ, ale já bych chtěl hlavně říct, že nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli,“ uvedl na tiskové konferenci. „Byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři,“ dodal. Zprávu Bezpečnostní informační služby zatím ovšem není možné zveřejnit.

Operaci ruských agentů na českém území Babiš označil za nepřijatelnou. „Agenti GRU tady prováděli tuto operaci, kterou zpackali,“ okomentoval výbuch muničního skladu ve Vrběticích Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články