Premiér Babiš oznámil, že v rámci obměny kabinetu navrhl dva nové místopředsedy vlády, Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka. Dokončil tak proces rotace kádrů, kdy na místo vyhořelého ministra Richarda Brabce nastupuje generace nejvěrnějších oblíbenců. Co tyto změny signalizují?
[ctete postid=“246427″ title=“Vláda ANO bankovní daň nezavede. Šla by proti zájmům Agrofertu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Babiš-Hamáček-Schillerová-Maláčová-385×230.jpeg“ excerpt=“Sociální demokracie naivně provokuje vládního partnera ANO snahou zvýšit bankám daně. “ permalink=“https://forum24.cz/vlada-ano-bankovni-dan-nezavede-sla-by-proti-zajmum-agrofertu/“]246427[/ctete]
Rekonstrukce Babišovy vlády má překvapivé vyústění. Premiér si vybral dva nové místopředsedy, což oficiálně zdůvodnil potřebou hlouběji se zabývat strukturou českého hospodářství. Funkčně povýšili ministryně financí Schillerová a nový ministr průmyslu a obchodu Havlíček, zatímco poněkud nečekaně oslabil ministr životního prostředí Brabec. Důvodů, proč se tyto manévry odehrávají, bude víc.
Personální nouze ANO
Především je zapotřebí marketingově překrýt celkově rozpačitý a kalný dojem z výměny ministrů nominovaných hnutím ANO. Na příkladech bývalého ministra dopravy Dana Ťoka a ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se znovu ukázalo, že slogany o nahrazení politických nemehel skutečnými odborníky zůstaly jen ve volebních materiálech.
Ťok a Nováková se zařadili mezi exponenty ANO, kteří se ve svých funkcích nenašli. Dnes svoji práci bez jediné stopy sebereflexe hájí a vidí problémy všude kolem. Ťok vypráví, že se ho pokoušely oslabit jakési „temné síly“, které mu házely klacky pod nohy. Proč neřekne nahlas, že narážel na lobbistickou skupinu Jaroslava Faltýnka, pohybující se na hraně zákona, a neřešil jejich netransparentní působení v rezortu už dřív?
Marta Nováková zase objevila zdroj svých potíží ve špatné práci tiskového odboru, ovšem za výkon funkce nese odpovědnost tradičně ministr, nikoli jeho mluvčí.
Zdaleka nejhorší pachuť však má nominace Zemanovy poradkyně Marie Benešové ministryní spravedlnosti krátce poté, co odstoupil další nestranický odborník Jan Kněžínek, ačkoli tomu ještě před několika týdny nic nenasvědčovalo.
Souvislost s hrozícími obžalobami premiéra a jeho rodiny v kauze Čapí hnízdo je nabíledni. Benešová tuto kauzu zásadně zpochybňovala, a proto bude zapotřebí velmi bedlivě sledovat její kroky. Babiš se Zemanem ji rozhodně do rezortu nevyslali proto, aby seděla s rukama v klíně, a nekopala tvrdě za jejich zájmy.
Překrytí vlastního selhání
Premiér se optickým posílením pozic ANO ve vládě o jednoho místopředsedu pokouší zakrýt žalostný dojem z personální nouze a vlastního manažerského selhání kvůli nekompetentnímu působení jím vybraných ministrů. Chce tento nepříznivý dojem zvrátit.
Proč si ale vybral Schillerovou a nováčka Havlíčka, který jinak nemá s ANO nic společného, zatímco dlouholetý souputník z Agrofertu Brabec ponížil?
Při pohledu na oba nové místopředsedy vlády se nelze ubránit dojmu, že jejich hlavní kvalifikační výbavou je naprostá loajalita vůči premiérovi, který si je vyhlédl jako své největší momentální oblíbence.
Premiérova pravá ruka
Ambiciózní Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků, se profiluje jako pravá ruka premiéra Babiše, který ho jako svého poradce veřejně chválí za pracovitost a přístup k inovacím.
V médiích se dnes prezentuje jako dynamický superman, který kopíruje svého šéfa, spí jen pět hodin denně a líbí se mu jeho manažerský přístup, který chce uplatnit na svém ministerstvu. Avizuje už, že se bude pracovat ve dne v noci.
Osvědčil se jako mediální propagátor Babišova projektu EET a pět let jen přihlížel, jak vlády s účastí ANO devastují malé podnikání. Tím si ovšem znepřátelil většinu malých podnikatelů a živnostníků, kteří mu nemohou přijít na jméno.
Svoji loajalitu premiérovi Havlíček prokázal mnohokrát, když zpochybnil vyšetřování kauzy Čapí hnízdo jako účelovou kampaň, a postup farmy, účelově vyčleněné z Agrofertu kvůli žádosti o spornou padesátimilionovou dotaci, označil za standardní.
Spojenectví s ČSSD s podporou KSČM pragmatickému Havlíčkovi nevadí. „Dělení na pravici a levici už nemá příliš velký smysl. Nežijeme v období studené války. Složení koaliční vlády ANO a ČSSD je výsledek pragmatického rozhodnutí,“ tvrdí.
Zato zatím neznáme jeho názor, jak se postaví k opakovanému skokovému zvyšování minimální mzdy, komplikujícímu existenci mnoha malých firem, prosazované právě těmito stranami.
Zároveň se okázale odřízl od působení své předchůdkyně Marty Novákové. Zkritizoval její výroky k mobilním datům i exces s vykázanými tchajwanskými představiteli na pokyn čínského velvyslance. Navenek působí dojmem, že stojaté vody rezortu geniálně rozhýbe během několika dní. A to je pro marketing ANO v tuto chvíli podstatné.
Osvědčená propagandistka
Ministryně Alena Schillerová je trochu něco jiného. Už se osvědčila jako Babišova náměstkyně v době, kdy vykonával funkci ministra financí. Už tehdy se stala symbolem masivně nakynuté státní byrokracie v podnikání, šmírování, nezákonného zaklekávání firem a pro mnohé drobné živnostníky likvidačních sankcí.
Sobotkova ČSSD v té době zabránila jejímu jmenování ministryní financí poté, co byl Babiš z vlády odvolán kvůli vršícím se skandálům. Dokonce spolu s opozicí žádala její rezignaci. Tuto krizi však přestála a po volbách se jí otevřelo okno příležitosti.
Zbavila se jí metodicky podřízeného nepopulárního ředitele Finanční správy Martina Janečka, aniž za jeho jakobínské tažení proti podnikatelům s miliardovými škodami za nezákonně zničené firmy vyvodila jakoukoli odpovědnost.
Schillerová je však pro premiéra nepostradatelná nejen jako naprosto loajální protiváha rozpočtovým návrhům ČSSD, ale i jako ministryně vládní propagandy, která bude vždycky při hodnocení skutečného stavu ekonomiky fabulovat, že černá je bílá a bílá je černá.
Brabec za zenitem
Proč ale formálně ztratil vliv Babišův dlouholetý spolupracovník Richard Brabec, se kterým šéf ANO ještě před rokem v době, kdy se hlasovalo o jeho vydání k trestnímu stíhání, počítal jako s alternativním premiérem? „Já mu to říkám, ale on z toho má stres…“ prohlašoval tehdy.
Přitom se poddajný Brabec velmi snažil, aby vyšel svému šéfovi vstříc. Za jeho působení prudce stouply dotace z rezortu pro Agrofert. Mezi největší odběratele holdingu patří chemičky Lovochemie, kde ministr dříve řediteloval, Deza a Synthesia, které dostávaly na ekologizaci výroby ročně stovky milionů korun. Brabcův rezort se navíc v odvolacím řízení blýskl čtrnáctinásobným snížením pokuty za znečištění ovzduší další Babišově továrně Precheza na pouhých 500 tisíc korun.
[ctete postid=“245977″ title=“Zájem o Účtenkovku upadá, stát spustil kampaň za miliony. Na Babišově rádiu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Schillerová-sněmovna-daně-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministerstvo financí spustilo novou reklamní kampaň, která má oživit upadající zájem “ permalink=“https://forum24.cz/zajem-o-uctenkovku-upada-stat-spustil-kampan-za-miliony-na-babisove-radiu/“]245977[/ctete]
Nelze ani tvrdit, že místopředseda ANO Richard Brabec premiéra nehájil v jeho kauzách. Zřejmě ale ztratil tah na bránu v houstnoucí situaci, kdy je potřeba hledat razantnější advokáty jak kvůli zhoršujícímu se výkonu ekonomiky, tak kvůli nekončícím Babišovým osobním problémům.
Brabec sice zatím nedopadl jako řada bývalých tváří ANO z billboardů ve vládě, jako jsou Martin Stropnický, Robert Pelikán, Karla Šlechtová, Dan Ťok a naposledy definitivně jediný kritik vládní politiky z řad ANO Ivan Pilný, kterého Havlíček krátce po nástupu vyhodil z postu politického náměstka exministryně Novákové. Je však zjevně za zenitem, protože sesazení z funkce místopředsedy vlády má jistou symboliku, a dopředu se derou jiní.
Dokonce se spekuluje o tom, že by se Schillerová nebo Havlíček mohli stát Babišovými nástupci v čele vlády poté, kdyby ji musel opustit nebo pokud by v příštích volbách kandidoval na prezidenta. Jenže cesty osudu a oligarchovy přízně jsou vrtkavé a nevyzpytatelné. Sázet na to se příliš nedá.