Roušky pro důchodce jako dokonalé vládní fiasko. Předání seznamu adres seniorů musí prověřit ÚOOÚ

()

V deníku FORUM 24 jsme již popisovali selhání státu při odesílání nekvalitních a nevhodně zabalených roušek českým seniorům. Dopadlo to jako vždycky. Kromě SÚKL řeší nyní problémové zásilky i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Objevují se totiž nejasnosti, jakým způsobem byly České poště poskytnuty adresy všech občanů starších šedesáti let. 

Rouška pro všechny. Na první pohled velkorysé gesto vlády na jaře během první vlny covidové epidemie. „Můžeme říci, že každý občan bude mít alespoň jednu roušku. A průběžně samozřejmě budeme dodávat další,“ sliboval ještě v březnu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Z „dost slušné operace“, jak tento slib následně nazval, ale nic nebylo. Vláda nebyla ze začátku schopna pořádně zajistit zdravotnický materiál ani pro lékaře.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Z plánu tak sešlo a s půlročním zpožděním přišla vláda se znovuobnoveným nápadem, hrdě předneseným, ale bohužel nedomyšleným a plným nejrůznějších otazníků. Kromě problémů s bezpečností roušek, kterým se zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv (a již potvrdil porušení zákona), teď vyvstal problém v tom, jakým způsobem byla České poště poskytnuta data o jménech a adresách všech občanů ČR starších 60 let. I v tomto případě se prověřuje možné selhání.

„Seznam adres jsme dostali od ministerstva vnitra,“ sdělil pro FORUM 24 mluvčí pošty Matyáš Vitík. Právě vnitro distribuci pěti roušek a jednoho respirátoru zajišťovalo. O to, aby šlo o rychlou akci, usilovali Hamáček i premiér Andrej Babiš. „Uděláme to neprodleně, určitě budeme spěchat,“ řekl Babiš na začátku září po jednání kabinetu. A nejspíš právě proto distribuce proběhla tak diletantsky.

V usnesení vlády z 9. září 2020 totiž chybí informace o tom, na základě jaké právní normy vláda uložila vnitru povinnost předat osobní data občanů starších 60 let. Rejstřík, který takto ministerstvo předalo České poště, obsahoval jméno, příjmení a adresu trvalého bydliště. Použití takto rozsáhlého množství dat o občanech reguluje zákon.

Údaje o třech milionech Čechů

„Určitě by bylo dobré se zeptat správce osobních údajů, tedy ministerstva vnitra. Rozesílání respirátorů prostřednictvím České pošty prověřujeme od jeho začátku. V této chvíli nelze dále komentovat,“ vyjádřil se na svém Twitteru předseda ÚOOÚ Jiří Kaucký s tím, že ze své pozice může do procesu vstupovat až „ve formě druhoinstančních rozhodnutí“ – tedy pokud by ve věci došlo k odvolání. Předmětem šetření úřadu jsou mj. právě okolnosti předání osobních údajů tří milionů občanů. Ministerstvo vnitra využilo jejich adres bez udělení souhlasu.

Mnoho seniorů přitom o čínské roušky nevalné kvality, které navíc pošta distribuovala fušersky, nemá zájem. Řada z nich je považuje za laciný předvolební úplatek a ve čtvrtek je někteří z nich přišli vrátit na podatelnu úřadu vlády. O této akci deník FORUM 24 informoval v reportáži.

Ministerstvo vnitra se brání a možné selhání při předání adres vylučuje. „Ministerstvo vygenerovalo soubor údajů v příslušném rozsahu,“ řekla pro iRozhlas tisková mluvčí rezortu Hana Malá s tím, že pošta dostala za povinnost veškerá poskytnutá data zničit bez zbytečného odkladu. Vnitro prý vycházelo ze zákona o evidenci obyvatel. Podle definice tohoto zákona je možné, aby s těmito daty, vedenými v informačním systému, mohlo ministerstvo v nezbytném případě operovat.

O tom, zda se za onen „nezbytný případ“ považuje i rozesílání nekvalitních roušek, nyní rozhoduje Úřad pro ochranu osobních údajů. V nejčernějších scénářích by totiž mohlo hrozit i zneužití takto rozsáhlého objemu dat.

Ale není vůbec třeba předbíhat. Tak či tak je už nyní docela jasné, že je tato rádoby štědrá akce (důchodcům roušky – pokud se jim náhodou nerozpadnou v ruce – nevystačí ani na týden) jen dalším fiaskem vlády. Dopadlo to ostatně jako vždycky. A nezměnilo se vůbec nic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]