Respirátory v práci a preventivní testy jen za peníze. Vláda schválila nová opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) (Vláda ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) | FOTO: Vláda ČR

Vláda kvůli rychlejšímu šíření epidemie covidu-19 rozhodla o zpřísnění některých opatření. Od pondělí tak budou povinné respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Od listopadu pak stát přestane proplácet preventivní covid testy, výjimku budou mít děti do 18 let a ti, u kterých bylo zahájeno očkování. Na středeční tiskové konferenci to oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kompletní přehled změn najdete v článku.

„Sledujeme výrazný skok v počtu nakažených. Nechceme znovu zavírat obchody či služby, proto zavádíme režimová opatření,“ oznámil ministr Vojtěch. Od 25. října proto bude platit povinnost nošení ochrany dýchacích cest ve všech vnitřních prostorech včetně pracovišť. Výjimku budou mít jen osoby, které se na pracovišti vyskytují samy. “Nově budou při hromadných akcích ve vnitřních prostorech povinné respirátory vždy bez ohledu na počet účastníků. Dosud omezení platilo pro akce od 10 účastníků výše,” doplnilo následně ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Počínaje 1. listopadem budou provozovatelé restaurací, klubů, diskoték a podobných podniků povinni kontrolovat certifikát o provedeném testu, očkování nebo prodělání onemocnění a v případě jeho nedoložení nesmějí dotyčnému umožnit vstup do zařízení nebo poskytnout službu. Využívat k tomuto účelu samotesty možné nebude. Pro odnesení jídla s sebou certifikát nutný nebude.

V takzvaných food courtech v nákupních centrech plošná kontrola probíhat nebude, platí však povinnost prokázat se OTN (očkování, test, prodělaná nemoc) při kontrole namátkové.

Změny se týkají i samotných testů. Zkracuje se doba jejich platnosti. PCR testy můžete nově používat místo 7 dní pouze 72 hodin, antigenní testy mají nově platnost 24 hodin, tedy třetinovou oproti dosavadnímu stavu. Od 1. listopadu nebudou z veřejného zdravotního pojištění hrazené preventivní testy. Výjimku mají děti do 18 let, lidé, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat nebo ti, kteří už vakcinaci zahájili, ale dosud neukončili. Tímto opatřením chce vláda lidi motivovat k tomu, aby se očkovali.

Opatření si podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vyžádala skutečnost, že v posledních dnech epidemie přestala sledovat realistický scénář predikce a nově se vyvíjí podle rizikového. Ten předpovídá, že by na začátku listopadu mohlo v nemocnicích ležet 1200 lidí s covidem-19 a 250 z toho na jednotkách intenzivní péče. V úterý přibylo 3246 případů, což je nejvíce za den od 20. dubna. Za poslední týden potom s nemocí zemřelo více lidí než za celé září.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články