Rowan Atkinson má strach z budoucnosti. Kvůli sociálním sítím

Rowan Atkinson (flickr.com/Jack)

Rowan Atkinson | FOTO: flickr.com/Jack

Podle Rowana Atkinsona máme nyní velký problém, který nám způsobují sociální sítě. Kvůli nim se podle populárního britského herce rozděluje společnost, která nemá možnost si vybrat ze spektra názorů, ke kterému se přikloní, ale je manipulována. O Atkinsonových kritických slovech informoval deník Daily Mail.

Představitel oblíbeného Mr. Beana se na téma sociálních sítí rozhovořil pro týdeník Radio Times. „Problém, který máme v online světě, je ten, že o tom, co chceme vidět, rozhoduje algoritmus. Ten však nakonec vytvoří zjednodušující binární pohled na společnost,“ myslí si Atkinson. 

Tato situace podle něj nastává za našeho souhlasu, ale i bez něj. Pokud jde o druhou variantu, byl by herec pro zrušení těchto sociálních sítí. „Je důležité, abychom byli vystaveni širokému spektru názorů,“ je přesvědčen britský komik. 

„Nyní však máme digitální ekvivalent středověkého davu, který se potuluje po ulicích a hledá někoho, koho by zapálil,“ sdělil rozhořčeně. „Je to děsivé pro každého, kdo je obětí toho davu, a to mě naplňuje strachem z budoucnosti,“ dodal Rowan Atkinson. 

V roce 2012 se herec aktivně postavil i proti omezování svobody slova a cenzuře. Ve svém projevu v britském parlamentu protestoval proti odstavci v zákoně o veřejném pořádku, který měl dát soudům a policii volnou ruku při rozhodování o tom, co se dá označit za urážku. „Největší problém s tím, jak někoho urazit bez porušení zákona, je v tom, že mnoho věcí může být bráno za urážku. Kritika, výsměch či sarkasmus tak mohou být označeny, ačkoliv urážkou nejsou,“ tvrdil tehdy Atkinson.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]