Rozdávat z cizího a neřešit budoucnost je jednoduché a nezodpovědné, napsala na sociální síti twitter kandidátka na prezidenta a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Reagovala tak na slova exministryně financí Aleny Schillerové, která v rozhovoru pro Novinky.cz řekla, že vláda bude muset mimořádnou valorizaci penzí důchodcům doplatit.
„Rozdávat z cizího a neřešit budoucnost je jednoduché a nezodpovědné. Hrajeme o budoucnost mladé generace. Na důchody bude vždy. Na co jiného ale nebude? Nebudou mít naše děti lékařskou péči zdarma? Nebo budou platit školné?“ opřela se do bývalé ministryně financí vlády Andreje Babiše Aleny Schillerové (oba ANO) ekonomka Danuše Nerudová. Podle ní by zástupci hnutí ANO měli říkat i druhou část problému.
Nerudová reagovala na rozhovor, který Alena Schillerová poskytla webu Novinky.cz. V něm bývalá ministryně říká, že věří, že ústavní žaloba opozičního hnutí kvůli snížení červnové valorizace penzí uspěje. „Vláda bude muset tu valorizaci důchodcům, respektive to, o co to bylo pokráceno, lidem doplatit,“ dodala Schillerová.
Vláda při jednání o snížení valorizace argumentovala nutností úspor i tím, že před mnoha lety schválený vzorec mimořádné valorizace s takto vysokou inflací vůbec nepočítal. S tím ale Schillerová nesouhlasí. „Je naprosto jasné, že se báli tuto situaci řešit před prezidentskými volbami. Po nich brutálně provedli znásilnění práva a ústavy a prostě okradli ty nejzranitelnější,“ prohlásila.
Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování nebo okrádání důchodců, kteří jen letos přijdou v průměru zhruba o 7 tisíc korun.
Sněmovní schvalování omezení růstu důchodů provázely rozsáhlé opoziční obstrukce. Pochyby o ústavnosti se týkají možné zpětné platnosti kroku, vládní činitelé s nimi nesouhlasí. Spory budí i schvalování předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Kabinet poukazoval na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.
Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun. Menší rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliard korun vydaných na penze navíc.