Rozděl a panuj: O strategii Číny směrem k Evropské unii

(Archiv)

FOTO: Archiv

„Rusko a Čína drží spolu a je potřeba to tak vnímat. Spojené státy na to Evropu upozorňují, ale Evropa byla dlouhou dobu v přístupu k nim značně naivní,“ popisuje v rozhovoru pro Týdeník FORUM Theresa Fallon. Zakladatelka a ředitelka Centra pro rusko-evropsko-asijská studia (CREAS) má z obou zmiňovaných zemí bohaté zkušenosti. Čtyři roky pracovala jako ekonomická analytička v Pekingu a pět let v Moskvě. Byla zvolena evropskou influencerkou roku 2021 v kategorii obchod a ekonomika.

Ve svém výzkumu se věnujete v současné době velmi aktuálním vztahům mezi Ruskem, Čínou a Evropou. Ty se, jak ukázal dubnový summit EU- Čína, nenacházejí právě v nejlepším rozpoložení. Ekonomické zájmy obou stran jsou ale nezanedbatelné. Jaký vývoj se tedy dá očekávat?
Evropsko-čínský summit ukázal, že vztahy EU a Číny jsou v této chvíli na velmi špatné úrovni. Politici ani nevydali společné závěrečné komuniké, což bývá zvykem. Číňané sice v rámci vlastní PR kampaně vydali vlastní tiskovou zprávu 15 minut před koncem schůzky, kde tvrdili, že se chtěli dohodnout. Celé to však bylo velmi zvláštní. Ukázalo jen, jak moc se Peking snaží kontrolovat, aby si nepokazil image. Evropská unie totiž dala Číně jasně najevo, že pokud podpoří v současné chvíli Rusko a pomůže mu obcházet evropské sankce, bude sama čelit sankcím. Evropští představitelé to pak jasně zopakovali na tiskové konferenci. Číňané zareagovali typicky dle své strategie „rozděl a panuj“ a po neúspěšném summitu vyslali zástupce do středoevropských zemí. Jenže i tady jejich strategie naráží. Jejich plán na vyhlášení platformy spolupráce 17+1 (regionální sdružení sedmnácti zemí střední a východní Evropy a Číny vytvořené z iniciativy čínského partnera; pozn. red.) stagnuje. Přitom to není tak dávno, co se Peking chlubil, že 17+1 (z platformy mimochodem odstoupila Litva, ale přidalo se Řecko; pozn. red.) bude ve skutečnosti spoluprací 27+1. Ke konci svého funkčního období měla mít také velké setkání v Lipsku německá kancléřka Angela Merkelová s čínským prezidentem, ale sešlo z něj.

Litva z formace odstoupila vloni v květnu, poukázala na Čínu jako na bezpečnostní riziko. Litevsko-čínské vztahy se počátkem tohoto roku dostaly…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]