Rozhlasoví radní nepustili kolegu na jednání přes internet: Kdo není v místnosti, má smůlu

Ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

V zápise ze středečního jednání Rady Českého rozhlasu je u jména Marka Pokorného zapsáno „omluven“. Radní však na zasedání být chtěl a dva týdny dopředu avizoval, že se chce připojit přes telekonferenci, podobně jako to řadu měsíců kvůli pandemii dělají radní ČT. Rozhlasová rada však Pokorného účast jednomyslně zamítla s odkazem na jednací řád. „Věřím, že jim jde především o dodržení všech regulí,“ komentuje rozhodnutí rady Pokorný.

Člen Rady Českého rozhlasu Marek Pokorný si musel počkat až do druhého dne, aby se dozvěděl, co se na posledním jednání kontrolního orgánu veřejnoprávního média, jehož je sám členem, vlastně přesně dělo.

Rada ČRo totiž na rozdíl od Rady ČT nebo rady ČTK nepřenáší svá jednání živě a zápis a audiozáznam zveřejňuje se zpožděním mnoha hodin.

Jednání online? V ČT ano, v ČRo ne

„Veřejná schůze Rady ČRo bez mojí plánované on-line účasti,“ ohlásil už včera na svém twitteru Pokorný. Ten byl v době jednání daleko od Prahy, proto už před dvěma týdny avizoval šéfovi Rady Miroslavu Dittrichovi, že by se rád připojil online – s odkazem na to, že podobně v době covidu funguje už řadu měsíců i Rada České televize. Vedení rady však jeho žádost zamítlo a na veřejném zasedání pak rada přijala jednomyslně následující usnesení:

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Na základě článku I. odstavce 3 Jednacího řádu Rady Českého rozhlasu přítomní členové Rady považují za jedinou plnohodnotnou formu výkonu mandátu člena Rady Českého rozhlasu jeho osobní účast na veřejné schůzi. Rada v tomto duchu jednací řád upraví.“

„Zcela respektuji stanovisko kolegů,“ říká pro HlídacíPes.org Marek Pokorný. Jedním dechem však dodává, že sám „nevidí důvod pro odmítnutí běžně používaného postupu, který během lockdownu využívala i Rada ČT“.

Podle něj se vedení rady původně jeho žádost snažilo zamítnout už v rámci neveřejného sezení před vlastní schůzí. Nakonec se o něm hlasovalo v plénu. Zmíněné zamítavé usnesení podpořilo všech sedm přítomných radních.

„Věřím, že jim jde především o dodržení všech regulí tak, aby nemohla být práce Rady ČRo nikým napadnuta z formálních důvodů. Doufám, že podobným způsobem bude Rada postupovat i ve všech dalších myslitelných případech,“ komentuje postup rady Pokorný.

ČRo Plus znovu terčem

Včerejší zasedání přitom rozhodně nebylo nedůležité. Rada jednak vyhlásila výběrové řízení na generálního ředitele rozhlasu, představena byla nová stanice ČRo pro seniory Pohoda, řešilo se předvolební a volební vysílání ČRo a radní schvalovali třeba i odpověď na stížnost exprezidenta Václava Klause, který v červnu odešel uprostřed rozhovoru z rozhlasového studia.

Předseda Rady České televize Pavel Matocha (Profimedia)

„Především odmítáme přehnaně ostrý verbální útok směrem k moderátorovi pořadu Vladimíru Krocovi. Podle našeho názoru by se spory měly řešit jiným způsobem,“ odepsali Klausovi radní. Zároveň ale vyzvali vedení ČRo, aby „u zaměstnanců Českého rozhlasu apelovalo na pečlivější práci se zdroji informací, jejich ověřování a analyzování“.

V bodě „různé“ se také znovu řešila otázka názorové vyváženosti komentářů na stanici Český rozhlas Plus, již tradičně toto téma zvedli radní Tomáš Kňourek a Josef Nerušil (mimochodem čerstvě potvrzený lídr pražské kandidátky SPD v podzimních sněmovních volbách).

V minulosti se proti jejich kritice Plusu jasně vymezil právě radní Pokorný, který však na včerejším jednání nemohl ze zmiňovaných důvodů být přítomen.

Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]