Rozhodnutí Pavla Zemana? Bizarní parodie na právní stát. Jako chytrá horákyně, zní z opozice

Premiér Andrej Babiš v  Poslanecké sněmovně  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Nejvyšší státní zastupitelství zaslalo senátorovi Lukáši Wagenknechtovi odůvodnění rozhodnutí, na základě něhož se nebude dále řešit střet zájmů premiéra Andreje Babiše v oblasti vlastnictví médií, přestože je zde uvedeno, že Babiš dál ovládá holding Agrofert. Opozice rozhodnutí kritizuje a šéf Transparency International David Ondráčka uvedl, že jiní státní zástupci se za rozhodnutí Pavla Zemana stydí.

„Je otázkou, proč Pavel Zeman nepodal správní žalobu týkající se Babišova střetu zájmů a o pár týdnu později NSZ konstatuje, že premiér má rozhodující vliv v Agrofertu. Myslím, že to není moc jasné ani veřejnosti,“ napsal deníku FORUM 24 předseda ODS Petr Fiala.

Andrej Babiš  v pravidelném seriálu Čau lidi (Facebook.com)

„Toto je totiž o důvod více, proč změnit poměry v naší zemi ve volbách a zbavit se premiéra, který se snaží naši zemi zprivatizovat pouze pro sebe. První krok k definitivní porážce Andreje Babiše můžeme udělat už na podzim při krajských a senátních volbách. ODS je k tomu připravena,“ dodal Fiala.

Rozčarování neskrýval ani europoslanec Tomáš Zdechovský. „To rozhodnutí je naprosto bizarní a marně v něm hledám logiku. Ani se lidem nedivím, že přestávají právnímu státu věřit. NSZ sice říká, že premiér má rozhodující vliv ve svých firmách a že rozhodnutí středočeského krajského úřadu pod vedením jeho hnutí nebylo správné, ale jedním dechem dodává, že nevidí vyšší zájem na tom dát k nezávislému soudu, aby ve věci definitivně rozhodl,“ řekl deníku FORUM 24.

„Tak co je to za Kocourkov? Proč tedy ten zákon o střetu zájmů rovnou nezrušíme? Co je to tu za parodii na nezávislý právní stát? To pak mohou rovnou propustit Davida Ratha. Ten bude asi taky nevinen,“ doplnil Zdechovský.

„Postupu nejvyššího státního zástupce nerozumím. Je to jako v pohádce o chytré horákyni. Konflikt zájmů bezesporu je, konstatuje se v materiálu zaslaném NSZ senátoru Lukáši Wagenknechtovi, ale nejvyšší státní zástupce žalobu nepodá. Mám za to, že konflikt zájmů ministerského předsedy je výsostně celospolečenský zájem, a to z důvodu dopadu této skutečnosti na utváření názorů společnosti. Kde není žalobce, není soudce. Možná se to dá právnicky zdůvodnit, ale rozhodně to nepomáhá zvyšovat důvěru občanů v nezávislost justice,“ myslí si senátor Tomáš Czernin.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Vyjádřila se také europoslankyně Veronika Vrecionová. „O tom, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, snad už nepochybuje vůbec nikdo. Je dokonce evidentní, že zneužívá svou moc ve prospěch svých firem – např. změnou podmínek pro dotace, lobbováním za své firmy na MPO, úkolováním úředníků ve prospěch svých firem, odmítáním zastropování zemědělských dotací, podporou biopaliv atd. Proč se Pavel Zeman neobrátil na soud, nevím. V této otázce ale musí rozhodnout voliči. První šanci na změnu mají v říjnu, druhou již za rok. Věřím, že ji využijí,“ sdělila deníku FORUM 24.

„Z rozhodnutí mám dost smíšené pocity. NSZ v něm na jednu stranu jasně říká, že Andrej Babiš porušuje zákony a je ve zřejmém střetu zájmů, zároveň ale odmítá podat žalobu proti premiérovi, protože prý na tom není veřejný zájem. To už nám tedy má být jedno, že předseda české vlády nedodržuje zákony, že vysává státní dotace pro své firmy, že upřednostňuje své podnikatelské zájmy před zájmy českých občanů? Na čem jiném by měl být veřejný zájem, než aby nezávislé soudy řekly, zda jeden z nejvyšších ústavních činitelů neporušuje zákony této země? Na NSZ ale bohužel zvítězil alibismus,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Je to obojaký postoj a pro českou veřejnost to bude obtížně srozumitelné, protože, konstatuje-li NSZ, že tam opravdu střet zájmů nastává, ale že není tak vážný veřejný zájem k podání správní žaloby, tak kde jinde by měl být velký veřejný zájem než v případě premiéra země,“ uvedl pro deník FORUM 24 místopředseda ODS Martim Kupka.

„Oceňuji fakt, že nejvyšší státní zástupce se navzdory politickým tlakům ztotožnil s argumenty jak Pirátů tak i Evropské komise, nicméně očekával bych, že z nich vyvodí i konkrétní důsledky a posune případ před soud. Žaloba ve veřejném zájmu je dle mého názoru plně oprávněná,“ řekl deníku FORUM 24 europoslanec Mikuláš Peksa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]