Rozhodnutí v kauze Peroutka: V právním státě nesmí lhát ani prezident

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman tvrdil, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek s titulkem Hitler je gentleman. Přestože soudce v ostatních bodech rozsudek obvodního soudu nepotvrdil, sdělení je i tak jednoznačné. Hlava státu lhala v tom, že by Peroutka podobný text napsal, novinář Hitlerovi nikdy podobné vlastnosti nepřisuzoval a český prezident je tak v současné chvíli soudně uznaný lhář.

„Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno ‚Hitler je přeci gentleman‘. Nevěřil jsem vlastním očím, ale chápu to jako úlet, kterého se dopustí každý z nás,“ stál si ještě před časem za svým Zeman. Ano, my tedy budeme jako úlet, kterého se dopustí každý z nás, ale v němž by pravděpodobně každý z nás nesetrvával ještě rok a půl, chápat to, že prezident trpí utkvělou představou, že někdo vlevo dole napsal nějaký podobný článek.

Diskutabilní je přístup soudce Novosada v další části rozsudku, a to zejména u výroku „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Jako důkazní materiál zde byly použity články, které samozřejmě mohou z jistého pohledu ukazovat na možnou Peroutkovu „fascinaci“ Adolfem Hitlerem – pokud využijeme opravdu všechny možnosti významu tohoto slova (a to zejména fakt, že slovo fascinace rozhodně nemusí mít pozitivní konotaci). Zmiňovaný výrok ale v žádném ze soudu předkládaných článků nezazněl, což ostatně Novosad také konstatoval. Za tuto část se ovšem hradní kancelář omlouvat nemusí.

Soudce Novosad dal nyní bohužel prostor zejména Jiřímu Ovčáčkovi, který se jistě bude snažit celou věc prezentovat jako úspěch, což bylo zjevné již u poměrně spokojeného právníka Marka Nespaly, který Pražský hrad u soudu zastupoval. Ať se ale prezident se svými následovníky k celé věci postaví jakkoli, jedna věc je jasná: Miloš Zeman lhal a i přes veškeré vytáčky a aroganci mu to neprošlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]