Rozhodnutí v kauze Stoka nepadlo, státní zástupce pochybil

Bývalý brněnský radní hnutí ANO Jiří Švachula (ČTK/Šálek Václav)

Bývalý brněnský radní hnutí ANO Jiří Švachula | FOTO: ČTK/Šálek Václav

Rozhodnutí v takzvané kauze Stoka, která se týká podezření z korupce na radnici Brno-střed, dnes u Krajského soudu v Brně nepadlo. Státní zastupitelství pochybilo a soudu včas nedodalo podstatnou část spisového materiálu. Jde o 10 000 až 12 000 stran, tedy kolem poloviny spisu. Obhájci se s ní teprve budou muset seznámit. Soud bude pokračovat v dokazování, jednání je odročeno na 23. března a další dny. K postupu žalobce si vyžádá informace Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Státní zástupce Petr Šereda novinářům řekl, že šlo o technickou chybu při podání obžaloby.

V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popírá.

()

“Došlo k technické chybě při podání obžaloby, nestává se to často nebo pravidelně. Stalo se to poprvé v mé kariéře, že část spisu nebyla soudu předána. Takže nebyly provedeny některé listinné důkazy, proto soud musel rozhodnout o tom, že znovu otevírá dokazování, aby ty chybějící důkazy byly provedeny,” řekl po skončení jednání novinářům státní zástupce Petr Šereda. Uvedl, že soud se listinám ještě nějakou dobu bude věnovat, vyhradil si k tomu několik dní. Obhájci teprve budou navrhovat, kolik jednotlivých důkazů má být provedeno.

“Spis byl velký, obžaloba byla podávána v hektické době, na samém konci vazební lhůty, spěchalo se a v rámci toho spěchu se na část spisu zapomnělo. Je to poměrně velká část, jsou to materiály k jednotlivým veřejným zakázkám,” uvedl žalobce. Doplnil, že soudkyně zřejmě při vyhodnocování spisu zjistila, že některé listinné důkazy nemá k dispozici. Kontrolou se následně zjistilo, že tam některé svazky opravdu chybí. Podle dřívějšího vyjádření Národní centrály proti organizovanému zločinu spis čítal 58 svazků a měl téměř 20 000 stran.

Informace k postupu žalobce si vyžádá Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). “Nejvyšší státní zástupce má k této kauze informace zatím pouze z veřejných zdrojů, proto vydal dnes pokyn, aby státní zástupce odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství vyžádal od Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podrobné informace o postupu dozorového státního zástupce, přijetí opatření k zajištění nápravy a případně i vyvození osobní odpovědnosti,” řekl mluvčí NSZ Petr Malý.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný uvedl, že unie není činná v konkrétních trestních kauzách, proto o nich nemá ani podrobný přehled. “Případ má komentovat v první řadě konkrétní státní zástupce, který jej zpracovává. Z tohoto důvodu se k vámi nastíněné situaci, která dnes nastala u soudu, můžeme stěží blíže vyjádřit. Obecně platí, že k opomenutí při kompletování vyšetřovacího spisu dochází v praxi jen výjimečně,” sdělil Šťastný.

Poslední jednání hlavního líčení se konalo loni 7. září, soud tehdy jednání odročil pro vyhlašování rozhodnutí. To se ale odkládá, státní zastupitelství doplnilo spisový materiál o další listiny, strany tak dostaly čas, aby je mohly prostudovat. Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová také upozornila čtveřici spolupracujících obviněných, že není vyloučeno, že jim bude status odňat. Konstatování blíže nespecifikovala. Upozornila také obžalované, že vzhledem k aktuální soudní praxi mohou jednat se státním zástupcem o možné dohodě o vině a trestu. Mezi spolupracující obviněné patří mimo jiné podnikatel Saman El-Talabani či podnikatel Pavel Ovčarčin.

Korupce na radnici se podle státního zastupitelství odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle žalobkyně dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části. Švachula vinu popírá. Už dříve řekl, že se sám stal obětí nátlaku ze strany spoluobžalovaného podnikatele El-Talabaniho.

Případem se soud začal zabývat v září 2020, zhruba rok a půl po policejní razii na radnici Brno-střed. Soud vyslýchal jednotlivé obžalované, následně svědky, četly se listinné důkazy, soud přehrával i odposlechy. Závěrečné řeči zazněly loni v září. Soud měl rozhodnout v polovině prosince, jednání tehdy ale odvolal z organizačních důvodů.

Korupční kauza vyústila do velkých problémů hnutí ANO v Brně, které vyvrcholily vystoupením několika politiků včetně bývalého primátora a kandidáta na jihomoravského hejtmana Petra Vokřála z ANO. Předloni v půlce června republikové předsednictvo rozpustilo celou brněnskou buňku hnutí, nová brněnská organizace formálně znovu vznikla loni na začátku března.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články