Rozhodný postoj. Litva vyhostila šéfa manipulační platformy Sputnik

Šéf litevské odnože ruského portálu Sputnik Marat Kasem (archiv Antipropaganda.sk)

Šéf litevské odnože ruského portálu Sputnik Marat Kasem | FOTO: archiv Antipropaganda.sk

Litva vyhostila šéfa litevské odnože ruského portálu Sputnik Marata Kasema. Stalo se tak v době, kdy v zemi rostou obavy z vlivu ruských státních médií. Kremelský propagandista byl před vyhoštěním několik hodin vyslýchán, Litva ho totiž považuje za hrozbu. Sputnik je ruská dezinformační a manipulační platforma, která pracuje ve formě „zpravodajské“ agentury, internetového portálu a rozhlasu provozovaných ruskou státní tiskovou agenturou Rusko dnes.

Kasem do hlavního města Vilnius přiletěl 28. května, ale pohraničníci ho podle Rádia Svobodná Evropa zastavili a odvezli ho do sousedního Lotyšska, tedy do země kde má občanství. Mluvčí litevské pohraniční služby uvedl, že Kasem byl zadržen, protože jeho jméno se nachází na seznamu nežádoucích osob.

Úřady zakázaly Kasemovi vstup na litevské území a to na dobu 5 let. Označují ho za „hrozbu pro národní bezpečnost“. Těsně po přistání byl údajně několik hodin vyslýchán a byl dotazován i na možné propojení na ruské tajné služby.

Západ považuje ruská státní média jako Sputnik a RT za nástroj šíření prokremelské propagandy. I zpráva litevské rozvědky z roku 2018 uvádí, že redakce Sputniku působící v Litvě je nástrojem Moskvy na šíření proruské propagandy. Portál se údajně snaží v litevském mediálním prostoru prosazovat ruské zájmy a podněcuje protizápadní nálady.

Šéfredaktorka mediální skupiny Sputnik Margarita Simoňjanová potvrdila, že Litva Kasema vyhostila, důvody však, jak uvedla, nezná. „Jak může litevskou bezpečnost ohrožovat člověk, který se nezabývá ničím jiným než žurnalistikou, ví jen bůh a litevské úřady,“ řekla.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk
Definice Sputniku Forum24

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]