Poslanec TOP 09 Dominik Feri byl o Velikonocích napaden. Deníku FORUM 24 poskytl rozhovor, ve kterém popisuje celý incident, ale i své pocity z následných komentářů a reakcí. A také to, jak se cítí po propuštění z nemocnice.

Mluvíme spolu bezprostředně po propuštění z nemocnice. Mohli bychom si nejdříve zrekapitulovat, jak se celý incident odehrál…

Byl jsem na oslavách v Boršicích a někdy kolem páté hodiny jsem vyšel ven na cigaretu se skleničkou v ruce a přišel ke mně asi pětadvacetiletý muž a ptal se mě, jestli jsem Dominik Feri. Ale než jsem stihl odpovědět, tak mě začal mlátit. Přičemž někde po mé pravici byl další muž, podle některých svědků mě udeřil i on, ale to nedokážu s jistotou říct.

Následně se mi snažili pomoci mí přátelé a odtrhnout je. Pak už jen přijela policie s kriminalisty, společně místo ohledali a odvezli mě do nemocnice na rentgen, protože se mi udělalo trochu nevolno. Navíc mi tam zašili řeznou ránu na zádech, jejíž původ si vlastně ani nepamatuji. Jestli to byla sklenička, lahev nebo nůž – těžko říct.

Takže útoku nepředcházela žádná slovní konfrontace uvnitř restaurace?

Vůbec ne! Pouze se starším útočníkem jsme se asi tři roky zpátky potkali. Tam vznikl taky úplně bezdůvodný konflikt. Zkrátka ke mně přišel, vyhodil mi skleničku z ruky a začal do mě strkat. Takže to bylo trochu slovně ostřejší. Začal tam řvát něco o tom, že tady nepotřebuje ty „č*ráky“ z Topky a dále něco s Evropskou unií. To nebylo ovšem tehdy nic, co by stálo za zaznamenání, byť svědci k tomu byli. Teď se to, ale překulilo do této velmi zvláštní podoby.

Jednalo se o ojedinělou událost?

Nějaké konflikty, strkanice, odpliváváni si na mě – na to jsem poměrně zvyklý. Ale tohle si pamatuji, protože tenhle košt je pro mě každý rok velmi milá událost. Tedy s výjimkou tohohle.

Podle dnešního vyjádření místní policie šlo o „konflikt místního charakteru“. O co šlo podle tebe?

(smích) Konflikt místního charakteru by bylo, kdybychom se tam porvali nebo bych jim típnul cigaretu do koše. Tohle je neurčitá fráze, ale samozřejmě chápu, že se stále ještě nacházíme ve stadiu prověřování, ale tohle je podle mě poměrně nepříhodné pojmenování toho, co se tam událo. Určitě to nemělo souvislost s ničím, co se na místě stalo, ale spíše s mými politickými názory. A podle svědků říkali útočníci něco o negrech, takže to asi mohlo mít i nějaký rasový motiv.

Ale když si to celé shrnu… Samozřejmě jsem poškozený, takže to nedokážu posoudit s větší měrou objektivity, ale já ty lidi neznám, kromě zmíněného incidentu jsem je nikdy neviděl. Takže motiv je asi ten, že mě tam viděli, znali mé politické názory, něco se popilo a pak se na mě vrhli. Otázkou je, co bylo primární, jestli ta politika, nebo rasa – uvidíme, jak to policie prošetří.

Jak velkou roli hrál alkohol? Byli útočníci opilí?

Nepřišli mi vůbec tak opilí, že by se nedovedli ovládat a posoudit následky svého jednání a vědět, že to, co dělají, je v rozporu s právem…  Teď někdo píše, že jsem byl taky opilý. Tak jasně, že na košt vína nechodím ochutnávat sýry. Podle policie jsem měl asi promile, ale vůbec se to neprojevovalo tak, že bych je provokoval nebo s nimi hovořil. Navíc myslím, že jsem dokázal ještě poměrně ostře zhodnotit to, co se tam dělo a v co to pak vyústilo.

Už se ví, že útočníky byli otec a syn Hromádkovi. Bylo pro tebe překvapením, že mladší z nich je lékař, který konal v rozporu s přísahou, již loňského roku složil?

Zaskočilo mě to. Fakt jsem si myslel, že někdo, kdo vystuduje tak prestižní vysokou školu, těžkej obor, si bude dávat následně pozor. Už jen proto, že to pro něj může mít nějaké profesní důsledky, a tak dále. Dokonce jsem se jich po tom útoku ptal, proč to udělali, že můžeme mít jiné politické názory, ale nenapadáme se. To bylo ovšem bez jakékoliv odezvy.

Takže policie teď bude muset rozsoudit, koho to vlastně napadlo. Ještě nebyla potvrzena totožnost pachatelů, nicméně já jsem nepropadl žádnému bezvědomí, abych nedokázal poznat, že to byli stoprocentně oni.

Starší z nich je příznivec nacionalistického hnutí Řád národa, které s fotkou Hromádka staršího vybízelo k tomu, aby lidé dále říkali, co si myslí, a činili tak. Co si asi myslí příznivec vlastenecké unie?

Nedovedu úplně generalizovat. Neznám jejich členy, pouze velmi rámcově vím, jaký mají ideologický program. Řekněme si ovšem, že tady se nejedná o politickou otázku, ale o napadení. Kdo si to myslí, tak si neuvědomuje, jaký význam to může mít do budoucnosti. Že by se to zakládalo jako precedens toho, co je a není normální v parlamentní demokracii. A asi bych byl velice překvapen, kdyby čin svého příznivce odsoudili. Ale že by to udělali, to si nedovedu úplně představit.

Komentáře na serverech se rozdělily na dvě poloviny. Zatímco jedni ti přejí brzké uzdravení, druzí píší to, co by se zkrátka dříve neodvážili veřejně vyslovit. Probíhá na sociálních sítí určitá normalizace rasismu?

Možná že to významná část publika dokonce ještě oceňuje. Vyskytují se komentáře, že udělal dobře a měl mi dát ještě víc nebo že když mě potkají, tak dostanu znova… Za poslední čtyři roky se zkrátka změnilo, co je a není běžné. Zároveň chápu, že mohutností internetu policie často nemůže zachytit ani ty nejvážnější excesy a zakročit proti nim. Byť jsem rád, že si ministr toto téma politicky osvojil a svoboda projevu neznamená vyzývat ke zplynování nějaké osoby.

Ale nedovedu posoudit, jestli je ten trend v čase negativní. Spíše bych řekl, že je ta situace v posledních letech tak nějak stabilní. Vždycky to akorát vyvře při nějakém podobném excesu, útoku nebo když se o tom nějakým způsobem mediálně hovoří.

Po dlouhé odmlce odsoudil čin i Tomio Okamura. Jaký máš vztah k poslancům SPD?

Já se s většinou jejich poslanců v rámci poslanecké sněmovny nebavím. Bavím se pouze s vybranými kolegy v rámci jednotlivých výborů, kdy debata možná je a jsme schopni se bavit o konkrétních věcech. To je ale pouze jedna věc. Další jsou pak vystoupení na plénu, a hlavně vyjádření na sociálních sítích, která jsou často velmi ostrá. Matador v tom byl bývalý člen SPD, pan Lubomír Volný.

To, jak se pak vyjadřují političtí reprezentanti, nastavuje laťku společensky přípustného v rámci debaty. A když se ta debata vyostřuje, tak se zvyšuje i standard hrubosti a podle toho to může i dopadnout.

Jak do toho zapadají xenofobní výroky z úst našich čelných představitelů? Kdybychom měli být konkrétní, tak například podzimní Zemanovo prohlášení, že výhodou komunismu byly nucené romské práce.

Myslím, že výroky předních politiků jsou ještě v normě, byť to často ujede. Zdravost a funkčnost systému se vždy pozná ne podle toho, že se ty věci nedějí, ale podle schopnosti reakce a vymezení se zbytku politické reprezentace. Dokud budou fungovat tyto ozdravné mechanismy, tak je všechno v pořádku. Kdyby se političtí představitelé začali vyjadřovat xenofobně v širší míře, třeba v závislosti na nějaké společenské situaci, ale nikdo by na to nereagoval… To už by stálo za to bít na poplach.

Jak se změnila atmosféra ve společnosti v průběhu let?

Třeba včerejší útok může být samozřejmě nějaký díl do skládačky, kdy se pro jednu stranu může jednat o důkaz toho, že lidé s určitými názory mohou být až takto radikální… A legitimizace toho, že násilí jako krajní prostředek je v pořádku, a nemusíme se držet jenom toho vyjádření na Facebooku nebo mítincích. Takže se teď upínám k výsledku vyšetřování, jaké motivy v tom policie najde, a jestli to bude ve zkráceném řízení nebo ne, a pak se uvidí.

Kromě policie se případu ujal i bývalý bulvární novinář a současný starosta Řeporyj Pavel Novotný: „Bude to takhle: zjistím identitu těch dvou, tu zveřejním a začnu jim potichu dělat zle, jsem mstivý člověk, tak to bohužel je.“ Kdo má tedy zakročit první?

(smích) Tak Pavel je neuvěřitelně statečnej, ale horká hlava. Když se do něčeho vloží, tak se toho nepustí, a já mu děkuji za to, že mi napsal a podpořil mě. Ale některé věci musí řešit policie a nejde to pouze svépomocí.

Vzhledem k letošním událostem bude další ročník velikonočních oslav s ochrankou po boku?

Jé, to vůbec ne! (smích) To opravdu nebylo nic až tak vážného, že bych to zvažoval. Už mi píše dost lidí, ať si udělám zbroják nebo se přihlásím na krav magu, což už je taky trochu moc.

Ale možná to bude mít na mé politické kolegy dopad v tom, že si potenciální útočníci v té krajní chvíli uvědomí, v co útok na politika vyústí. Možná že ani oni si neuvědomili, že když napadnou politika, tak to může být medializované a nějak je to společensky poškodí. Ať už v souvislosti s trestným řízením nebo mediálním zájmem, který s tím pravděpodobně bude spojen.

Jaké jsou tedy tvé pocity po propuštění z nemocnice?

Cítím se líp, bolí mě sice hlava, ale normálně se zúčastním úterní schůze sněmovny.

 

Revue Forum Banner
Dominika Jeřábková
Dominika Jeřábková
Další články autora