Nová předsedkyně TOP 09 Adamová: Czerninovy výroky jsou zapomenuty, budeme spolupracovat

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (FB Adamová)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: FB Adamová

Po víkendovém sněmu TOP 09 se do čela strany postavila poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Po dvou letech nahradila europoslance Jiřího Pospíšila, kterého stejně jako Marka Ženíška podpořila při volbě místopředsedů. Delegáti ale její přání nevyslyšeli. O situaci ve straně i dalších plánech promluvila pro deník FORUM 24 těsně po svém zvolení.

V minulosti jste říkala, že předseda by měl mít určitou výsadu promlouvat do složení týmu, který povede, aby nebyl generálem obklíčeným svými vojáky. Jak se nyní cítíte?

Cítím se obklopena skvělými kolegy, kteří určitě budou velmi platnými členy předsednictva. Měli jsme jednoho kandidáta na místopředsedu lepšího než druhého. Volba sice dopadla jinak, než jsem si přála, u některých z těch konkrétních osob, ale i s nimi budeme určitě ve velmi těsném kontaktu spolupracovat. Takže si myslím, že to dopadlo dobře.

Zahájení sněmu TOP 09 (TOP 09)

Na druhou stranu, jak již zaznělo na tiskové konferenci, vaše doporučení bylo prvním krokem v roli předsedkyně. Myslíte, že vás kolegové budou akceptovat jako lídra?

Myslím si, že kolegové věděli, koho si volí, že jsem otevřená a říkám věci tak, jak si je myslím, zpříma. Takže to, že jsem si o konkrétní podporu řekla, někteří vnímali jako netradiční svého druhu, protože to možná nečekali. Na druhou stranu je to demokratická volba, která je tajná. Pan Pospíšil získal nadpoloviční většinu hlasů, ale nakonec to nestačilo na zvolení. Velmi se těším, že spolu budeme spolupracovat v pozici, kdy je on předsedou pražské organizace.

Před skončením sněmu vás čestný předseda Karel Schwarzenberg poprosil, abyste „tvrdé kroky udělala hned“. Jaké kroky měl podle vás na mysli?

Možná personální, možná nějaké méně nepopulární z hlediska fungování. Ale konkrétně je to asi spíše interní záležitost.

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že s předvolebním vyjednáváním čeká na volbu nového předsednictva. Jak nyní plánujete pokročit v možných námluvách?

My už jsme si s Vítkem i psali a domlouvali jsme se, že se teď v rámci sněmovního týdne určitě potkáme. A to i s dalšími předsedy nám blízkých stran. To plánuji hned v následujícím týdnu.

Již dříve jste avizovala, že při předvolebním vyjednávání budou nutné nějaké kompromisy. Bylo by pro vás nepřekročitelným bodem přijetí eura, které jste uvedla jako jednu z vašich hlavních priorit?

To je samozřejmě otázka nejenom na mě, ale na celé vedení. My si samozřejmě podmínky k tomu, jakým způsobem budeme vyjednávat, co pro nás budou ty nepřekročitelné hranice, musíme stanovit, protože jsme teď čerstvě zvolení, a je předčasné hovořit o takovýchto detailech.

Mikuláš Minář (FB Vojtěch Stádník)

Vy jste ale už předtím zastupovala TOP 09 na schůzce opozičních demokratických stran s členy Milionu chvilek pro demokracii. Jak tato setkání probíhalo?

Tak velice oceňuji, že nás zástupci Milionu chvilek pro demokracii jako opoziční strany nejdříve seznámili s tím, co zazní na Letné, právě směrem k nám. Bylo pro mě potěšující, že jedním z těch apelů byl právě i apel na veřejnost, aby lidé sami vstupovali do politických stran. Já k tomu také vyzývám, protože vím, že mnozí mohou váhat, jestli skutečně udělat takovýto zásadní krok. Přece jenom stranickost se u nás v České republice příliš nenosí. V této rovině jsem za to tedy velice vděčná, protože bez angažovaných lidí se změny udát nemohou.

Vy jste mladé lidi pozvala do strany i během svého projevu. Co jim může TOP 09 nabídnout?

Například spolupráci na vytváření našich programových priorit, řešení nejenom pro mladé, ale pro celou společnost. A myslím si, že stojí za to být u toho.

Stejně jako europoslanec Luděk Niedermayer jste zmiňovala také to, že pouze znát řešení nestačí. Jak byste si tedy přála změnit formu jejich prezentace?

Jedna z klíčových věcí je nespoléhat se pouze na sociální média, a obecně média, ale být i mezi lidmi. Tváří v tvář s nimi diskutovat, vysvětlovat jim naše řešení jejich každodenních problémů. Tedy být s nimi. A myslím si, že je nutné to výrazně posílit. Avizovala jsem již i členům, že budu pravidelně každé pondělí jezdit do regionů. Vnímám to jako důležité a chci, aby mě v tom ostatní kolegové v předsednictvu následovali.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Už jste si vyříkali i předchozí výroky s panem Czerninem, který o vás mluvil jako o symbolu bezčasí strany? Jste připraveni spolupracovat?

Určitě jsme připraveni na spolupráci. Pro mě je tohle otázka předsněmovní atmosféry. Sněm rozhodl, zvolil a my budeme určitě spolupracovat. Tady to je zapomenuto.

Jak často slýcháte otázku, jestli vás v politické kariéře manžel podporuje?

(smích) Velmi často se mě lidé ptají na mé plány ohledně rodiny. Já chápu, že když jsem před dvěma lety odmítla vůbec kandidaturu zvednout, tak teď otázky tady na toto téma přicházejí, protože jsem to tehdy uvedla jako zdůvodnění. Ale to, že mě manžel podporuje, a já jsem mu za to velmi vděčná, hrálo při rozhodování samozřejmě důležitou roli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]