Rozhovor s Protasevičem byl podle ministerstva zahraničí zmanipulovaný jako za stalinských represí

Roman Protasevič (ČTK)

Roman Protasevič | FOTO: ČTK

Za vynucené a zjevně zmanipulované dnes české ministerstvo zahraničí označilo čtvrteční vystoupení běloruského opozičního novináře Romana Protaseviče v běloruské státní televizi. Zadržovaný novinář se v něm doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Rovněž Protasevičova rodina a běloruská opozice uvedly, že rozhovor byl veden pod nátlakem.

„Je neuvěřitelné, že ve 21. století Lukašenkův režim používá vůči svým oponentům metody známé z dob nejbrutálnějších stalinistických represí 30. až 50. let 20. století. Tyto metody, které jednoznačně nepatří do civilizované Evropy, odsuzujeme. Vyzýváme k okamžitému propuštění Romana Protaseviče a všech dalších politických vězňů v Bělorusku, jejichž počet každým týdnem povážlivě narůstá,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení, které poskytlo ČTK.

Běloruské bezpečnostní složky zadržely Protaseviče a jeho partnerku Sofii Sapegaovou 23. května v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.

Zadržení se podle ministerstva uskutečnilo v rozporu s mezinárodním právem. ČR proto podpořila zavedení sankcí EU vůči Lukašenkovi a dalším, kteří „prostřednictvím brutálních represí pomáhají udržovat jeho autoritářský režim u moci“, uvedlo ministerstvo. Připomenulo, že Česko bylo jednou z prvních zemí, která zakázala na svém území lety běloruské společnosti Belavia, a aktivně podpořilo dnešní rozhodnutí Rady EU o zákazu přeletů běloruských leteckých dopravců do unijního vzdušného prostoru.

„Ve středu se setkám s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Budeme diskutovat o situaci v Bělorusku a samozřejmě i o případu Romana Protaseviče, Ihara Losika a dalších politických vězňů,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Cichanouská přijede do Prahy počátkem příštího týdne na pozvání předsedy senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Běloruské úřady již dříve Protaseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí, a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná.

Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských prezidentských volbách. Jejich vítězem běloruské úřady opět vyhlásily Lukašenka, ale podle mnohých ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchýlila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Protasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články