Rozhovor se mnou zkrátili, nařkl Landa Český rozhlas. Ten kritiku odmítá

Daniel Landa (ČTK)

Daniel Landa | FOTO: ČTK

Zpěvák Daniel Landa, který prostřednictvím iniciativy Zlatý špendlík vyzýval k zahlcení hygienických stanic, se nyní pustil do Českého rozhlas. Veřejnoprávní médium nařkl z účelového krácení rozhovoru s ním. Důkazem má být záznam, který měla pořídit jeho manželka. Rozhlas však jakékoli pochybení odmítá, redakce prý postupovala podle kodexu i zákona.  

Iniciativa Daniela Landy Zlatý špendlík ve výzvě nazvané „Zahlťme neprodleně hygieny“ označila vládní opatření, která mají zastavit nárůst nakažených covidem-19, za protiústavní. Své stoupence proto zpěvák namířil proti krajským hygienickým stanicím (KHS) s cílem zkomplikovat jim fungování.

()

„Prosíme tedy každého z vás, aby se klidně i opakovaně dotazoval KHS na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků,“ vyzvala iniciativa. Na svém webu pak zveřejnila podrobný popis, jak žádost o informace s využitím zákona 106 o svobodném přístupu k informacím podat.

Na hlavu Daniela Landy se okamžitě sneslo množství kritiky, ministerstvo zdravotnictví dokonce podává trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. Podle šéfa resortu v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) totiž po zpěvákově výzvě dorazilo na hygienické stanice asi deset tisíc žádostí.

Se sabotáží však zpěvák nesouhlasí. „Nikdo z nás se nepokusil o záměrnou sabotáž státního aparátu, kam se to nyní stát snaží právně dotlačit,“ prohlásil na sociální síti. Nyní se navíc pustil do Českého rozhlasu, který s ním na toto téma vedl rozhovor. Ten Landa označil za „habaďuru“, protože některé jeho části měly byly cenzurovány.

Rozhovor si měla nahrávat zpěvákova manželka. Na záznamu však není zachycen začátek a začíná až v průběhu. Redaktor Českého rozhlasu se Landy ptá, proč současnou situaci nazývá totalitou. „Já vám jenom říkám: je to totalita. Nikam nemůžu, přestože jsem naprosto zdravý člověk, protože nemám žádné potvrzení. Často u sebe nenosím mobilní telefon, takže jsem diskriminován. A to se děje v totalitě,“ odpověděl zpěvák v rozhovoru, který byl zveřejněn na webu iRozhlas.cz.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Podle nahrávky Landa v odpovědi ještě pokračoval, tato část už však na webu veřejnoprávního rozhlasu není. „Navíc, nikdo to pořádně nezdůvodnil. To, že rostou čísla, jsou zase jenom čísla. S číslíčky se dá velmi dobře manipulovat. Zejména ve chvíli, kdy je skrýváte a zakrýváte v kartách. To jsou znaky totality. Další znaky totality jsou, že lidi, kteří mají jiný názor než matematici ministerstva zdravotnictví, tak jsou vyhazováni a vykazováni z veřejného prostoru. Očerňování a dehonestování, to je další znak totality. Útočí se na lidi ad hominem, ne na to, co říkají. To je další znak totality a je jich mnoho,“ řekl Landa.

Český rozhlas však jakoukoli kritiku odmítá. „V seriózních médiích jsou rozhovory editovány. Pan Landa nemá výjimku. Rozšířením rozhovoru o vyřazené pasáže by se jeho vyznění nezměnilo a čtenář by měl o názorech pana Landy stejnou představu. Editorské úpravy neměly vliv na celkové vyznění rozhovoru,“ reagoval na twitteru mluvčí veřejnoprávního rozhlasu Jiří Hošna.

Za autorem rozhovoru stojí i jeho kolega Vít Kubant. „Média nemají fungovat jako hlásná trouba. I proto je občas potřeba některé odpovědi některých respondentů krátit. Třeba když nedávají smysl nebo nesouvisí s otázkou. Přesně to kolega Vít Svoboda udělal u interview s Danielem Landou,“ napsal na sociální síti. „Vyznění tím nezměnil, Landovy názory jsou i tak jasné. Přesto to schytává ze všech stran,“ dodal Kubant s tím, že rozhovor byl dobře vedený i zeditovaný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]