V hulvátství by byl Babiš Zemanovým důstojným nástupcem, ukázal rozhovor

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Předseda opozice, jak se označuje Andrej Babiš, poskytl obsáhlý rozhovor deníku Právo. Kromě toho, že standardně chválil svou vládu, která podle něj udělala všechno nejlépe, jak mohla, věnoval převážnou část svých slov kritice vlády. Opět se tak ukázalo, že záblesky „státnictví“, které oceňovali někteří komentátoři po projevu majitele hnutí ANO 28. října, byly pouhou přetvářkou, naordinovanou Babišovými marketéry. 

Už při projevu v poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře kabinetu Petra Fialy bylo zřejmé, že hysterický Babiš nikam nezmizel. Téměř hodinu a půl dlouhý monolog byl plný útoků na premiéra a ministry i zástupce politických stran, které tvoří vládní koalici. Pryč byl onen smířlivý politik, který v říjnu vyzýval ke klidu „zbraní“ mezi vládou a opozicí.

()

V některých odpovědích sobotního rozhovoru Práva sice Babiš působil pouze směšně, jindy se však jeho slova dají považovat za urážky, za které by se nestyděl ani Miloš Zeman v dobách, kdy měl sílu k napadání každého, kdo měl jiný politický názor než on. Když tedy Babiš vyprávěl o tom, jak ze sněmovny dělají žvanírnu „poslanci, kteří jen exhibují před zapnutými kamerami, protože jsou v přímém přenosu“, a přitom vyloučil, že by to dělal někdo z hnutí ANO, pobavil.

V momentě, kdy však označuje ministra zdravotnictví Vlastimila Válka za chaota, tvrdí, že Petr Fiala „nejde do první linie, nechá, ať se Rakušan dohádá s Válkem a Gazdíkem mezi sebou, a nijak do toho nezasahuje“, už to tak úsměvné není. Nejenže to byla právě Babišova vláda, kdo „proslul“ chaotickými opatřeními, která dokázala měnit během několika hodin od jejich vyhlášení, ale ani hodnocení premiéra není správné.

Petr Fiala se rozhodně neschovává před řešením pandemie, jen prostě na rozdíl od svého předchůdce v roli ministerského předsedy nemá tendenci se do všeho plést. Předseda ODS nechává některá rozhodnutí na ministrovi zdravotnictví, protože on je nejkompetentnější osobou, jiná důležitá stanoviska poskytuje vláda jako celek. Zatímco Babiš trpěl komplexem a musel si stále (marně) dokazovat vlastní dokonalost, Fiala pracuje v týmu.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Největší dávku hulvátství si ovšem šéf ANO nechal pro Markétu Pekarovou Adamovou. Ta si totiž dovolila na sociální sítě napsat, že by Maďaři měli vyhnat Orbána, jako to Češi udělali s Babišem. Tím, že se předsedkyně poslanecké sněmovny a TOP 09 „navezla“ do expremiérova kamaráda, vysloužila si jeho zájem. „Paní předsedkyně by si měla konečně uvědomit, že se z leknutí stala třetím nejvyšším ústavním činitelem a že už nemluví jen za marginální pětiprocentní stranu. Ukazuje, že vůbec nerozumí zahraniční politice,“ řekl Babiš. Té podle jeho názoru nerozumí ani šéf naší diplomacie Jan Lipavský.

Tatam jsou tedy uhlazená vystoupení, která mají přesvědčit i občany, kteří nevolí ANO, aby na Hradě chtěli slovenského agrobarona. V PR týmu Babišova hnutí se zřejmě rozhodli, že je lepší, když se jejich vůdce bude prezentovat co nejcivilněji. Tedy jako arogantní, egoistický, agresivní a sprostý hulvát. To by nemělo Babišovi dělat problém a mohl by na to nalákat i voliče stran, jako jsou Trikolora, Přísaha, nebo i komunisty a sociální demokraty. Zatím to vypadá, že buranství, které opanovalo Pražský hrad, se nemusíme zbavit ani na dalších pět let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]