Rozkol u populistů. Orbán i Putin dali ruce pryč od Stracheho

foto: ČTK

Vladimir Putin a Viktor Orbán - dva velcí kamarádi, o které populista Strache přišel , | FOTO: foto: ČTK

Usvědčující video z Ibizy má pro rakouského populistu Heinze-Christiana Stracheho další nepříjemné důsledky. Zřekl se ho maďarský autoritářský premiér Viktor Orbán, jehož Strache právě na onom videu označoval za svůj vzor. Podobně ani ruský prezident Vladimir Putin, jehož strana se Stracheho „Svobodnými“ (FPÖ) podepsala dohodu o spolupráci, se k tomuto dnes již bývalému rakouskému ministru vnitra nehlásí.

Ochlazení vztahů mezi maďarským a rakouským populistou vyčetl zpravodaj listu Frankfurter Allgemeine Zeitung paradoxně z Orbánem kontrolovaných novin – které o Strachem píší jako o hlupákovi a diletantovi, jenž skočil na lacinou provokaci. Komentátor těmito slovy reagoval na skandální rozhovor dnes už bývalého rakouského vicekancléře s domnělou movitou Ruskou, kde Strache oplátkou za politickou podporu přislíbil státní zakázky a přemítal nad převzetím jednoho bulvárního deníku a jeho zneužití k politickému účelu. Skutečnost, že autor onoho nelichotivého komentáře, Zsolt Bayer, je Orbánův kamarád, nevěstila o vztahu maďarského premiéra ke Strachemu nic dobrého.

FB Sebastiana Kurze

Komentář je zajímavý hlavně tím, že se jeho pisatel nedržel verze, kterou líčila ostatní vládou kontrolovaná média. Podle té Strache jen padl do zákeřné léčky jakýchsi sil, řídících masovou migraci do Evropy, a všemi prostředky se pokoušejí vypořádat s každým, kdo by jim jejich plány chtěl překazit. Poslušná média tím rozvíjela linku, kterou naznačil Orbán na nedávné akci, na niž nedorazil Strache, ačkoliv byl očekáván. Orbán to zkraje týdne komentoval slovy o zjevném zahájení jakési zvláštní lovecké sezóny. O několik dnů později se ale od od svého rakouského spřízněnce náhle odvrátil. „Nejdůležitější pro politika je důvěra lidí. Strache bojoval za svou věc, ale o důvěru lidí přišel. To, co Strache řekl, je nepřijatelné,“ citoval Orbána v pátek deník Bild.

V dalším ohledu už maďarský vládní tisk ve věci Stracheho kauzy postupoval shodně. Pasáž videa z Ibizy, v níž Strache výslovně dával za příklad Orbána a jím kontrolovaná média, zcela ignoroval.

Odtažitě se ke Strachemu nově staví i Kreml. Putin, jehož partaj Jednotné Rusko se Srachem, coby předsedou populistické FPÖ v roce 2016 podepsala v úvodu zmíněnou dohodu o spolupráci, najednou jako by Stracheho ani neznal. Podle mluvčí ministerstva Marie Sacharovové je tato aféra pouhou „vnitropolitickou záležitostí, po níž Rusku nic není“. Až poté se pokusila Stracheho kauzu znevěrohodnit obvyklými slovy o kampani na objednávku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme