Rozladěný Šlachta si stěžuje na komisi. Vše asi nejde podle jeho plánu

ČTK

Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta nesouhlasí s výpověďmi některých svědků před sněmovní komisí k reformě policie a navrhl proto výslech dalších. Z jednání odcházel rozladěn, protože poslancům odpovídal na dotazy, které měly spíše osobní ráz a nesouvisely s reorganizací policie. Šlachta to řekl novinářům po své dnešní druhé výpovědi před poslanci, která zabrala necelé dvě hodiny. Celkem Šlachta před poslanci mluvil asi sedm hodin.

Šlachta byl jedním z největších kritiků sloučení „svého“ útvaru s protikorupční policií. Kvůli reformě od policie odešel. „Musím říct, že odcházím poměrně rozladěn. Některé otázky některých členů komise byly spíše osobního rázu,“ řekl Šlachta novinářům. Některé otázky podle něj také s reformou vůbec nesouvisely. Dodal, že je zvědavý na závěrečnou zprávu komise.

Eric Drooker

Šlachta upozornil, že poslancům navrhl, aby vyslechli některé jeho bývalé kolegy z útvaru, kteří by mohli reagovat na některé dřívější výpovědi. Podle něj buď od policie odešli, nebo se k tomu chystají a poslancům by měli vysvětlit důvody odchodu.

Šlachta prý nechápe, proč si komise k policejní reformě pozvala bývalého ministra vnitra Martina Pecinu nebo bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka. Oba mluvili o tom, že se o reformě uvažovalo už před několika lety. Podle Šlachty ale byly některé věci ve výpovědích nepravdivé a vzniklo kvůli tomu hodně spekulací, které se týkaly protimafiánského útvaru. „Plně si stojím za prací ÚOOZ (Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu) a všech lidí, kteří v té době na ÚOOZ pracovali,“ řekl Šlachta.

ČTK

Se Šlachtou před novináře přišel předseda komise Pavel Blažek (ODS), který ho v narážce na jeho novou práci označil za nejslavnějšího celníka. Šlachta je od listopadu náměstkem ředitele celní správy pro oblast pátrání. Oba si při tiskové konferenci několikrát vyměnili rozdílné názory, které se týkaly práce komise. Šlachta například prohlásil, že kdyby poslanci analyzovali jeho dřívější výpověď, tak dnes nemusel znovu chodit. Blažek zase na jednu z odpovědí Šlachty reagoval tak, že nebylo potřeba se ho ptát na aktuální situaci uvnitř nového útvaru, protože tam nepracuje.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. Komise má čas na výslednou zprávu do konce ledna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner