Rozmohl se nám tady takový „nešvar“: Čištění nechtěných nápisů

FB, archiv

Začíná to vypadat, že se novým oblíbeným sportem Pražanů stalo odstraňování nápisů, které je provokují. Z Karlova mostu graffiti zmizelo díky zásahu profesionálního čističe, sochu maršála Koněva dalo do původního stavu společenstvo komunistického obdivu. Jak bude nová móda pokračovat a přidá se někdo třeba i v Šumperku, kde mají křídový nápis před sídlem KSČM?

Když opilí Němci počmárali Karlův most vzedmula se vlna odporu. Co si to ožralové dovolují, ať si dělají nepořádek u sebe, objevovalo se na sociálních sítích. Problém byl ale především v tom, jak z kulturní památky nápis odstranit. Odborníci tvrdili, že to bude běh na dlouhou trať a bůhví, jestli se podaří most zachránit.

Pak se jedné noci objevil pan Černý. Za dvě hodiny nápis odstranil a zmizel ve tmě. Vzhledem k tomu, že se čistič nezeptal památkářů, jestli za ně jejich práci může udělat, dokonce nechce ani 40 tisíc, které mělo čištění stát, stal se pro jisté lidi vyvrhelem.

Když kdosi popsal a polil červenou barvou kontroverzní památník maršála Koněva, začala vzduchem létat roční sazba vězení. Navíc se do celé věci pustil i Jiří Ovčáček. Ochránce všech ruských památníků v Praze začal na Twitteru nadávat všem, jimž je špinavý pomník sovětského vojáka, který má na svých rukou krev nevinných lidí, jedno.

Není divu, že hradní mluvčí opět dostal hysterický záchvat. Nervózní totiž kvůli Koněvovi začala být i ruská ambasáda. A té, společně s čínskou, se přeci nikdy neodporuje. Jen to zatím zapomněli vysvětlit pražskému primátorovi Hřibovi, který si až moc dovoluje.

Ovšem, stejně jako v případě Karlova mostu se však našlo pár dobrých lidí, kteří sochu opět zvelebili. Praha 6 se brání tomu, že by snad s čistěním měla cokoliv společného, což je samo o sobě velmi zajímavé a „hrdinové“, pro něž je Koněv nepochopitelně idolem, mají pocit záchrany zásadní kulturní památky. Kdyby komunisti dovedli posloužit nejen takto zemi častěji, nikdo by jim to nezazlíval.

Další fuška pro čističe ještě čeká v Šumperku. Tam se totiž před „základnou“ komunistů objevil na zemi nápis „KSČM je zločinecká organizace“. Na policii se už objevilo trestní oznámení na neznámého pachatele pro poškození majetku.

Těžko říct, kdo by chtěl tento pravdivý „status“ potají mazat, ale třeba se někdo najde. Stejně jako u nápisů Babiš = STB na silnicích po celé zemi. Přeci je to teď trendy a byla by škoda, kdyby se novinka uchytila pouze v hlavním městě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner