Rozpadla se další koalice, v níž bylo ANO. Ústí hledá cestu bez Babiše

Eric Drooker

Dnešním rozpadem koalice v Ústí nad Labem se rozšířila řada měst, kde rada města z nějakého důvodu odmítla spolupracovat s podřízenými Andreje Babiše. Hnutí ANO tak dostalo další ránu a jeho představitelé se musí zamyslet nad tím, zda je v pořádku plnit všechny příkazy, které dostanou od svého předsedy.

Případy, kdy od voleb na podzim 2014 skončila rada v některém ze statutárních měst:

České Budějovice

– Koalici v jihočeském krajském městě utvořily po volbách ANO, hnutí Občané pro Budějovice (OPB), KDU-ČSL a TOP 09, primátorem byl zvolen Jiří Svoboda (ANO). Loni v červnu ale původní koalice padla, když už předtím opustili hnutí ANO tři zastupitelé, jeden zastupitel zase vystoupil z klubu TOP 09 a s opozicí hlasoval i člen KDU-ČSL. Po zhruba tříměsíčním vyjednávání vznikla v září koalice nová, tvořená ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS, primátorem byl opět zvolen Svoboda.

Frýdek-Místek

– Povolební koalice ve Frýdku-Místku vydržela jen necelé tři měsíce. Volby ve městě vyhrálo ANO, které se nejprve domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M, nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD. Primátorem byl zvolen Radim Vrbata (ANO). V polovině loňského ledna ale ČSSD vypověděla ANO smlouvu a o dva týdny později už byla domluvena ve Frýdku-Místku koalice nová, ve které ČSSD doplnili lidovci a hnutí Naše Město F-M. Primátorem se stal Michal Pobucký (ČSSD).

Karlovy Vary

– V lázeňském městě vznikla koalice v čele s Karlovarskou občanskou alternativou (KOA), v níž bylo ještě ANO a hnutí Karlovaráci. Loni v dubnu po vyloučení radní Ivany Hejnové z ANO ale vypukly spory, když Karlovaráci nechtěli radní odvolat, a koalice se následně rozpadla. KOA i ANO zůstaly součástí nové koalice, ustavené na začátku května, kterou utvořili ještě sociální demokraté a lidovci. Primátorem zůstal Petr Kulhánek (KOA). Tento týden ale ANO opustili zastupitelé krajského města zvolení za tuto stranu.

Most

– Loni počátkem září se rozpadla koalice na mosteckém magistrátu, ve které jasně nejsilnější hnutí Severočeši Most doplňovalo ANO a komunisté. Už koncem září se měnilo složení rady města, které nadále vede Jan Paparega (Severočeši). K pěti radním Severočechů Most přibyli dva zástupci ODS, dva sociální demokraté, ještě jeden Severočech a nezařazená Vendulka Balášová, která ve volbách vedla kandidátku ANO. Letos v únoru se opozice neúspěšně pokoušela radu odvolat.

Opava

– V Opavě vyhrálo komunální volby ANO, které utvořilo koalici se Změnou pro Opavu, ODS, KDU-ČSL a SNK. Primátorem se stal Martin Víteček z ANO. Loni v létě ale propukly uvnitř koalice spory, které vyvrcholily při zářijovém zastupitelstvu odvoláním radní Simony Horákové (ANO) a snahou o odvolání několika dalších členů rady. ANO se v Opavě rozštěpilo, rozpadla se tak i koalice ovládající radnici. V prosinci byl primátorem zvolen Radim Křupala z ČSSD. Sociální demokraté, kteří byli dosud v opozici, vytvořili koalici se skupinou zastupitelů kolem Vítečka, zástupci KDU-ČSL a Změny pro Opavu.

Ostrava

– V Ostravě se loni v listopadu rozpadla původní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, když byli na návrh primátora Tomáše Macury (ANO) odvoláni všichni náměstci a radní za sociální demokracii. Sociální demokraty po rozpadu koalice nově nahradilo hnutí Ostravak a ODS. Macura v čele města zůstal.

Ústí nad Labem

– Po volbách se na spolupráci dohodla hnutí ANO a PRO! Ústí, která měla 20 zastupitelů z 37. Primátorem Ústí byl jasně zvolen Josef Zikmund z ANO. Loni v červnu ale dosavadní magistrátní koalice skončila, když část hnutí ANO na zastupitelstvu odvolala celou radu a dohodla se na spolupráci s Ústeckým fórem občanů (UFO). Primátorkou se stala Věra Nechybová, původně zvolená za ANO. Rada měla ale namísto sedmi členů jen šest, letos v únoru ale skončila jako radní starostka části Neštěmice Yveta Tomková a nyní stejný krok učinila starostka Severní Terasy Renata Zrníková. Rada tak končí, protože počet jejích členů klesl pod zákonem stanovené minimum pěti radních.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com