Rozpočtový schodek bude stále nižší, než navrhovalo hnutí ANO 

Zbyněk Stanjura (ODS) (ODS / se souhlasem)

Zbyněk Stanjura (ODS) | FOTO: ODS / se souhlasem

Vláda Petra Fialy se rozhodla vydat cestou rozpočtové odpovědnosti, a tak schodek navržený svými předchůdci z hnutí ANO a ČSSD původně snížila o zhruba sto miliard na 280 miliard korun, což  byl velký úspěch. I stát se musí chovat jako zodpovědný hospodář.

Při sestavování úsporného rozpočtu však nová koaliční vláda SPOLU a PirSTAN nepočítala s tím, že Rusko napadne Ukrajinu a vyvolá tím krizi obrovských rozměrů, nastane zdražování a inflace bude atakovat dvacetiprocentní hranici. To samozřejmě přinutilo vládu reagovat a mimo jiné zavést adresnou pomoc domácnostem, které mají problémy se zvýšenými výdaji. Navíc nastala masová imigrace ukrajinských uprchlíků do České republiky. To logicky vytváří tlak na státní pokladnu. Je třeba si však uvědomit, že hlavním viníkem toho všeho je putinovské Rusko se svojí agresivní politikou.

(Týdeník FORUM)

Proto byl Fialův kabinet nucen jednat a ministr financí Zbyněk Stanjura nyní přichází s návrhem na zvýšení rozpočtového schodku na 326,9 miliardy korun. Výdaje mají proti původnímu návrhu vzrůst o téměř 110 miliard korun. Důvody jsou jasné: růst penzí, který bude vyšší proti původním předpokladům, úsporný tarif energií a další cílená pomoc pro domácnosti nebo náklady na řešení uprchlické krize vyvolané především utečenci z Ukrajiny před válečným konfliktem.

Je důležité si připomenout, že i tak bude schodek státního rozpočtu nižší než původně plánovala Babišova vláda. Naštěstí už bývalá ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO původně navrhovala rozpočtový schodek pro tento rok ve výši 377 miliard korun, tedy o 50 miliard korun více, než činí současný vládní návrh.

Od babišovců je také nezodpovědné, že premiéru Fialovi a jeho ministrům vytýkají spořivost. Návrhy hnutí ANO, že by se měly přidat peníze seniorům nad zákonný valorizační rámec nebo by se měla zvýšit sleva na jízdném ve veřejné dopravě z 50 procent na 75 procent, jsou lacině populistické. Asi všichni chápeme těžkou situaci některých důchodců, nicméně v letošním roce se počítá s trojí valorizací penzí. Rovněž padesátiprocentní sleva na jízdném ve vlacích či autobusech je podle mě dostatečná. Navíc ne všichni senioři mají finanční problémy. Těm, kteří bez vlastní viny potřebují pomoc od státu, doporučuji adresné sociální dávky.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]