Rozpočtový výbor europarlamentu schválil rezoluci o Babišovi. Nikdo nebyl proti

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Deník FORUM 24 má k dispozici výsledky hlasování evropského Výboru pro rozpočtovou kontrolu o rezoluci týkající se českého premiéra Andreje Babiše a jeho střetu zájmů. Nikdo z přítomných europoslanců nebyl proti, pro poměrně ostrý text zvedli ruku dokonce dva členové jeho vlastní frakce Renew Europe.

Rezoluce Evropského parlamentu, o které se bude hlasovat na plenárním zasedání ve druhém červnovém týdnu, navazuje na předchozí dokument schválený v loňském roce. Tentokrát se v něm ale odráží fakt, že Evropská komise zveřejnila finální závěry auditorů, kteří došli k tomu, že předseda vlády je ve střetu zájmů.

Týdeník FORUM (archiv)

Pro dokument hlasovalo 26 členů výboru vedeného europoslankyní Monikou Hohlmeierovou, kterou na počátku roku 2020, kdy se konala kontrolní mise europoslanců do Česka, Andrej Babiš veřejně urážel. Dokonce mu kvůli tomu napsal dopis předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Čtyři europoslanci se zdrželi hlasování: dva z Renew Europe, dva z Identity a demokracie, což je frakce, kam patří SPD Tomia Okamury.

Rezoluce europarlamentu bude tentokrát stručnější, podle informací deníku FORUM 24 ale bude požadovat jasné kroky od české vlády i od Evropské komise. „Rezoluce také vyzve k prošetření stavu právního státu v Česku s ohledem na střet zájmů a ovládnutí médií a dalších základních demokratických pojistek Babišem. Česku tak budou jen kvůli premiérově nenasytnosti hrozit vážné sankce. Evropský parlament bude také žádat o audit všech vyplácených zemědělských dotací i potenciálních zneužití státní pomoci. Jde o velmi komplexní rezoluci, která by konečně měla odstřihnout Andreje Babiše od penězovodů a zároveň zabránit tomu, aby se něco podobného v budoucnu stalo znovu,“ říká k obsahu europoslanec Mikuláš Peksa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]