Rozpojené státy americké: Zrušení práva na potrat v USA je krokem do neznáma

(Archiv)

FOTO: Archiv

Americká politika si v dějinách prožila mnohé zvraty a zákruty. Ani Nejvyšší soud nebyl ušetřen kontroverzí. Přesto jen málo jeho precedentních rozhodnutí kdy bylo zrušeno. Nová konzervativní většina nyní splnila dlouholeté přání náboženských konzervativců a zrušila rozsudek, podle nějž právo na potrat vyplývá z Ústavy. Více než dvacítka amerických států zavedla, či v brzké době zavede, velice přísnou regulaci potratů a minimálně v osmi z nich nebude možné provést potrat vůbec, a to ani v případě znásilnění či incestu.

Zdůvodnění soudu navíc naznačuje, že by mohlo dojít i ke zrušení jiných precedentních rozsudků založených na stejném právním výkladu 14. do­datku, třeba práva stejnopohlavních párů uzavírat manželství, ale i práva na antikoncepci. Demokraté doufají, že by téma mohlo jejich voliče mobilizovat při poločasových volbách v listopadu, ale vzhledem k jiným naléhavým problémům USA to není ani zdaleka jisté.

Podstata Roe vs. Wade

Případ, který změnil právo na potrat v Americe, má svůj počátek už v roce 1969. Nechtěné těhotenství jedné ženy z Texasu vedlo po neúspěšném pokusu zajistit si potrat nelegálně k soudní bitvě, která dospěla až k Nejvyššímu soudu. Před ním právníci ženy tehdy známé jen pod falešným jménem Jane Roe argumentovali, že zákony státu Texas, které potraty zakazuj,í jsou v rozporu s Ústavou. Soud se přiklonil k názoru, že do doby, než se z plodu stane svébytná lidská bytost, nemohou na základě práva na soukromí zákony státu omezovat, co se žena se svým tělem rozhodne udělat. Delší debata se vedla o tom, kde by měla tato hranice vést. Soud se nakonec shodl na tzv. viability, tedy fázi těhotenství, kdy má plod slušnou šanci přežít i mimo tělo matky.

Tato záměrně volně nastavená hranice se pak díky pokroku lékařské vědy postupně posouvala a dnes se v USA bere jako mezní 23. týden těhotenství. Do té doby nemohou státní ani federální zákony umělé ukončení těhotenství zakázat. Toto rozhodnutí naopak začali testovat konzervativní aktivisté a zákonodárci v jednotlivých státech, když záměrně přicházeli se zákony a regulacemi, které se pohybovaly na hraně soudem vymezeného. Přes opakované…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články