Rozporuplné zřízení americké základny u nás. Vláda potvrzuje příslušnost ČR k Západu

Vlajky NATO (vpravo) a USA (uawire.org)

Vlajky NATO (vpravo) a USA | FOTO: uawire.org

Nový Týdeník FORUM, který je právě na stáncích, se věnuje otázce americké základny na našem území. Vrcholní představitelé českého populismu bijí na poplach. Naštěstí anketa mezi členy kabinetu Petra Fialy potvrzuje příslušnost ČR k Západu.

Ministrů jsme se zeptali: Jaký je váš postoj k případnému zřízení americké základny u nás?

„Kladný,“ odpověděl výstižně ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

Jana Černochová (ODS)
ministryně obrany

Jako občanka Jana Černochová nemám problém s americkou základnou na našem území a hlasovala bych pro, obzvlášť v současné bezpečnostní situaci. V tuto chvíli je to však otevřená otázka do budoucnosti. Jako ministryně obrany respektuji názory i potřeby spojenců a průběžně s nimi jednám. Zatím není na stole žádost ze strany Spojených států, a proto se v tuto chvíli nejedná o žádných lokalitách.

(ČTK)

Petr Gazdík (STAN)
ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Jsme členem NATO, na přítomnosti spojeneckých jednotek s naším souhlasem nevidím vůbec nic divného. Naši stíhací piloti také byli přítomni v pobaltských zemích. Současná válka na Ukrajině ukazuje, jak důležitá je a v budoucnu nadále bude společná obrana. A chceme-li společnou obranu, musíme k ní také přispět.

Vlastimil Válek (TOP 09)
ministr zdravotnictví

Zřízení vojenské základny v ČR, ať už výhradně americké, či společné alianční, rozhodně podporuji, byť v současné chvíli jde o teoretickou úvahu. Česko se stejně jako ostatní členové NATO musí aktivně podílet na obraně členských států a nést náklady na mír, který Aliance ve svých hranicích garantuje. Není to jen o výdajích na obranu ve výši dvou procent HDP či vysílání jednotek do jiného aliančního státu, ale také o poskytnutí svého území k pobytu jednotek NATO. Útok Ruska na Ukrajinu je posledním z dlouhé řady důkazů, které potvrzují, čeho je ruský diktátor Putin, lačnící po obnově rozpadlého sovětského impéria, schopen. Neváhejme proto, a pokud bude zájem u nás základnu vybudovat, buďme připraveni pro ni vytvořit podmínky. Ti, kteří si z odmítání základen NATO u nás dělají politický program, neslouží ničemu jinému než ruským zájmům.

(Profimedia)

Lhostejno, jestli vědomě, či nevědomě. To ostatně platilo i v debatě o umístění radarové základny v Brdech. Tehdy si na nás Rusko vyzkoušelo hybridní dezinformační válku.

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)
ministr zemědělství

Od malička jsem raději poslouchal stanici Hlas Ameriky než Говорит Москва (Hovoří Moskva).

Odpověď ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a dalších členů Fialova kabinetu naleznete v aktuálním čísle Týdeníku FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]