Rozpusťte sněmovnu, vyzval komunista Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip (ČTK)

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes vyzval šéfy sněmovních politických stran, aby jednali o rozpuštění sněmovny, což by vedlo k předčasným volbám. Na plénu na jeho výzvu reagoval pouze předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jenž ji odmítl.

Filip hovořil o rozpuštění sněmovny na závěr debaty o závěrečné zprávě vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci celostátních policejních útvarů. Diskuze se nesla zejména ve znamení pře mezi zástupci vládních ČSSD a hnutí ANO. Podle předsedy KSČM se ukázalo, jak je koalice rozhádaná, a může tedy těžko udělat něco pro obyvatele.

„A proto nezbývá, než abych podle článku 35 odstavec dva Ústavy České republiky vyzval předsedy politických stran zúčastněných na práci této sněmovny, bez toho, jestli jsou koaliční, nebo opoziční, aby rozhodla o svém rozpuštění 120 hlasy a umožnila, aby občané České republiky znovu rozhodli o tom, kdo je bude zastupovat,“ prohlásil Filip.

Volby by podle něho byly nejpozději v červnu a nová vláda by tak mohla připravit vlastní návrh státního rozpočtu pro příští rok.

„Přání Miloše Zemana beru na vědomí, ale nemám důvod mu vyhovět,“ reagoval na Filipovu výzvu Kalousek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]