Dodávky dělostřelecké munice do Ruska převyšují ty směřující na Ukrajinu ze západních států. V rozhovoru pro německý deník Bild to řekl ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba. Důvodem jsou podle něj dodávky do Ruska ze Severní Koreje, která je efektivnějším partnerem než spojenci Ukrajiny.
„To je směšné a musí se to změnit. A i když si vážíme všeho, co dostáváme, rozsah války si žádá víc,“ řekl Kuleba v rozhovoru pro deník Bild s tím, že by se západní partneři měli přestat vzájemně obviňovat z toho, že dostatečně rychle nezvyšují obrannou produkci.
„Pokud jde o přijímání konkrétních rozhodnutí, vidíme, jak se naši partneři někdy utápějí v nekonečných diskusích. Ale není čas se topit, musíme plavat,“ dodal šéf ukrajinské diplomacie.
Dělostřelecká munice i balistické rakety
Největší dodávky ze Severní Koreje do Ruské federace podle zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadyma Skibitského proběhly během září, října a listopadu loňského roku. Řekl to už dříve v rozhovoru pro ukrajinský web RBC. Z KLDR získává Rusko především munici ráže 122 mm a 152 mm. „Podle našich odhadů hovoříme o zhruba jednom milionu kusů této dělostřelecké munice, která byla dodána do Ruské federace. To je právě ten deficit, který Moskva v nábojích má a který nemůže pokrýt na úkor vlastní výroby,“ prohlásil zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky.
Na kvalitu munice z KLDR si ale už v minulosti podle agentury UNIAN stěžovali ruští vojáci. Špatný stav těchto dodávek na sociální síti facebook potvrdil i ukrajinský generální štáb. Ruské síly na levém břehu Dněpru v ukrajinské Chersonské oblasti jsou podle zprávy velení ukrajinské armády kvůli nedostatku vlastní munice nuceny používat tu dodanou ze Severní Koreje. Vzhledem k jejímu nevyhovujícímu stavu ale často vybuchuje přímo v hlavních děl a minometů, což vede ke ztrátám na technice i personálu.
Podle Bílého domu Rusko ze Severní Koreje dováží i balistické rakety, které na Ukrajině už i použilo. Tvrzení Spojených států potvrdil i poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. „Rusko v rámci své genocidní války poprvé zasáhlo ukrajinské území raketami ze Severní Koreje. Masky jsou strženy. Moskevský režim již neskrývá své záměry a ani se nesnaží vydávat rozsáhlou útočnou válku za mytickou ,denacifikaci‘,“ napsal Podoljak na sociální síti X.
„Teď napadá Ukrajince raketami ze státu, kde jsou občané mučeni v koncentračních táborech za to, že nenahlásili rozhlasový přijímač, hovořili s turistou či se dívali na televizi. Nikdy dříve v dějinách nevypadala ,osa zla‘ tak groteskně darebácky: Rusko – Írán – KLDR,“ dodal Podoljak.
Ukrajinská vojenská rozvědka prý informace o použití a dodávkách takových zbraní na Ukrajinu shromažďuje. „Pokud se údaje potvrdí, pak budeme jednat,“ řekl v rozhovoru pro web RBC Skibitskyj. První důkazy o tom, že Ruská federace při útoku skutečně použila rakety vyrobené v Severní Koreji, má prý generální prokurátor Andrej Kostin.
Obranný průmysl ve slepé uličce
Spolupráce mezi Korejskou lidově demokratickou republikou a Ruskou federací se začala prohlubovat vloni v červenci, kdy Korejský poloostrov navštívil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Cílem schůzky mělo být prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi, státníci spolu diskutovali ale i o vojenských otázkách i regionální a mezinárodní bezpečnosti.
Kim Čong-un se vloni setkal i se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oba státníci se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě, kde Putin prohlásil, že Rusko pomůže KLDR v oblasti vesmírných družic. Předmětem rozhovorů byla ale i možnost vyslání severokorejského kosmonauta do vesmíru. Spekuluje se, že Vladimir Putin by měl v dohledné době Severní Koreu přímo navštívit.
Evropská unie už v loňském roce Ukrajině přislíbila dodávku milionu kusů dělostřelecké munice do letošního března. V lednu na brífinku v Bruselu oznámila tisková tajemnice Evropské komise pro obranný průmysl Johanna Bernselová, že Ukrajina munici skutečně dostane. „Evropský průmysl již nyní disponuje výrobními kapacitami, které daleko přesahují jeden milion nábojů. Pokud jde o dělostřelecké granáty, budeme brzy schopni vyrobit 1 milion kusů, tohoto cíle dosáhneme do jara, jak je plánováno,“ prohlásila.
„Evropský vojenskoprůmyslový komplex nebyl na válku takového rozsahu připraven. To je pravda. Pacifismus a nepromyšlená naivní politika pacifismu v mnoha zemích EU a NATO dovedly jejich průmysl k degradaci a do slepé uličky. Podceňování hrozeb ze strany Ruska se stalo osudným. Nebude snadné dostat se z tak obtížné situace, ale evropský průmysl na to má sílu, jen potřebuje čas,“ řekl v nedávném rozhovoru pro deník FORUM 24 uznávaný ukrajinský vojenský a politický expert Oleksandr Kovalenko.