Rozsáhlá korupce v Rusku: Dům šéfa policie připomínal šlechtické sídlo

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Vyšetřování v ruském Stavropolském kraji odhalilo rozsáhlý korupční gang v řadách tamní policie. V čele organizované skupiny údajně stál šéf dopravních policistů Alexej Safonov. Kromě něj bylo zadrženo dalších šest lidí, informoval ruský portál MediaZona.

Při razii vyšetřovatelé prohledali na osmdesát různých objektů, včetně kanceláří. Zabaveno bylo velké množství peněz a luxusních vozidel. Třešničkou na dortu byla honosná vila samotného vůdce korupčního gangu. Po vstupu do domu se totiž policisté ocitli v záplavě luxusu, který připomínal šlechtické sídlo. Vrcholem pak byly zlaté toalety.

Organizovaný gang měl působit na celém území ruského kraje. Velká část zabavené hotovosti pocházela z prodeje povolenek, které jejich držitelům umožňovaly bezproblémový průchod přes policejní stanoviště. Falešné propustky měly využívat zejména stavební a logistické firmy.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Zadržení zatím obvinění nekomentovali. Podle vyšetřovatelů si měl gang přijít během několika let na 20 milionů rublů, tedy necelých 6 milionů korun. S ohledem na zajištěný majetek by však suma mohla být mnohonásobně vyšší.

Šéfovi dopravních policistů Alexeji Safonovi nyní hrozí až patnáct let za mřížemi. Mezi zadrženými je dokonce i jeho předchůdce Alexander Aržauchyn, dále inspektor Vitalij Melchikov a čtyři osoby mimo policii.

Podle ruského poslance Alexandra Kchynšteina je do korupce zapletených celkem pětatřicet příslušníků dopravní policie v Stavropolském kraji. „Profitovali ze všeho možného. Od falešných dopravních značek, propustek až po dodávky písku,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]