Rozsudek o agentu Burešovi vyhrál cenu Judikát roku 2018

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš, který je vedený jako bývalý agent StB se svým alter egem Burešem, vyhrál na Slovensku prestižní cenu. Judikát roku 2018. Konkrétně tuto cenu vyhrál jeho soudní spor, kdy Andrej Babiš žaloval Ústav paměti národa za to, že je ve spisech dle jeho slov neoprávněně veden jako agent StB. Babiš žaluje ÚPN již od roku 2012 a je to pro něj prý velkou překážkou. „Mně to překáží, nikdy jsem nespolupracoval, nic jsem nepodepsal a je to vymyšlená záležitost. Takových lidí, jako jsem já, je tam víc, například otec Adély Banášové a další stovky lidí,“ řekl pro ČTK.

To, že je Babiš schopný se neustále handrkovat s jasnými důkazy o své neúčasti v StB, je tak absurdní, že jeden z nejlepších slovenských právníků usoudil, že stojí za to tento proces přihlásit do soutěže. A jak chtěl Babiš dokázat svou nevinu u soudu? Pozval si jako svědky své bývalé kolegy, také agenty StB. To mu naštěstí nevyšlo. Ústavní soud rozhodl ve prospěch Ústavu paměti národa a konkrétně toto rozhodnutí vyhrálo Judikát roku 2018. Týdeník TREND dále uvedl, že: „Kromě toho přinesl i podstatný závěr, že ÚPN je jen správce archivu, a tak v případě žalob o určení, že je někdo v archivech veden neoprávněně, by měla být žalovaná Slovenská republika prostřednictvím ministerstva vnitra. Tedy právní nástupce StB, a ne správce archivu.“

Cenu Judikát roku uděluje slovenský týdeník TREND ve spolupráci s nezávislou soudní iniciativou za rozhodnutí, které významně ovlivňuje právo a jeho prostřednictvím i celou společnost. Podle týdeníku TREND je cílem oceňování propagovat nejhodnotnější judikáty a tím vyzdvihnout práci soudních senátů. V porotě zasedá například bývalá ministryně spravedlnosti na Slovensku Lucie Žitňanská, veřejná ochránkyně práv Mária Patákyová, soudce Nejvyššího soudu Peter Paluda nebo právník Pavel Nechala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]