Rozumné pirátské rozhodnutí jménem Ivan Bartoš

Ivan Bartoš (Piráti) (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Ivan Bartoš (Piráti) | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Ivan Bartoš obhájil post předsedy České pirátské strany. Je to evidentně dobrá zpráva jak pro stranu, tak i pro vládu. A to i přesto, že by jinak bylo správné a normální, že šéf po neúspěchu, jaký Piráty potkal ve sněmovních volbách, končí. 

Kdyby Ivan Bartoš na pirátském fóru prohrál, byla by pozice jeho strany ve vládě ještě slabší, než je tomu nyní, kdy mají Piráti pouhé čtyři poslance. Jediným relevantním protikandidátem byl samozřejmě senátor Lukáš Wagenknecht, který by na kabinet pravděpodobně spíše útočil. O dalších dvou uchazečích asi ani nemá cenu hovořit, protože jak Jana Michailidu, tak David Witosz představovali spíše legrační bizár.

()

Pirátské fórum, které z velké části probíhalo online, bylo takovou směsí obskurnosti a racionality. Některá vystoupení oplývala sebereflexí a snahou zlepšit složitou situaci po volbách, které stranu značně oslabily. Došlo i na formulování politických myšlenek. Zbytek vystupujících diváka spíše pobavil, někdy jste se mohli i stydět. Ačkoli v tom jasně vedli Witosz s Michailidu, zdatně jim sekundovali i někteří kandidáti na místopředsedy. Dozvěděli jsme se například, že jedna z pirátek si hlavně přeje, aby straníci spolu trávili volný čas. To je jednoznačně to, co v každé straně vylepší fungování a také zisky ve volbách.

Ať s Piráty souhlasíme, či ne, je jasné, že Bartoš po letech v politice značně dospěl, je schopen se dohodnout s představiteli dalších stran a navíc je ministrem, takže potřebuje mít dobrou pozici. Jeho vítězství, stejně jako vystupování, bylo přesvědčivé. Je to úspěch, který by ale logicky měl znamenat i změny, protože Piráty čeká na podzim další zkouška: komunální volby, ve kterých nutně potřebují uspět.

Piráti potřebují ještě dlouhou cestu k tomu, aby došli do nějakého cíle, v němž budou čitelnější a svým způsobem také sebevědomější. Mnohdy totiž někteří kandidáti vedení strany správně kritizovali v tom smyslu, že příliš ustupuje dojmům a mediálnímu obrazu a že úkrok ke středu je možná příliš velký.

Ivan Bartoš odvedl velký kus práce. Možná se ne ve všem podařila, ale dostal stranu do vlády, což si před lety nikdo neuměl představit. Bude zajímavé sledovat, jak tuto šanci on i jeho spolustraníci využijí, a co to vlastně bude znamenat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]