Rozvolnění jako ve Velké Británii? Ministr Vojtěch to nezavrhuje

Adam Vojtěch (Vláda ČR)

Adam Vojtěch | FOTO: Vláda ČR

Pandemická opatření jsou pro mnoho lidí už nepřijatelná. Nejvíce jim vadí, že trvají dlouhé měsíce a nikdo neřekne, jaký je výhled do budoucna. Není také jasné, kdy bychom se mohli vrátit ke způsobu života, na jaký jsem byli zvyklí před covidem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se domnívá, že pokud se podaří dosáhnout některých cílů, které jeho rezort vytyčil, můžeme se celkem brzy dočkat rozvolnění, které zažívají například ve Spojeném království.

Právě Velká Británie a Singapur se před pár týdny postavily k pandemii zcela novým způsobem. Covid-19 je pro ně nyní standardní respirační chorobou, na niž je třeba se dívat třeba jako na chřipku. Na Ostrovech se tak uvolnila pravidla a celý svět sledoval, jak to bude vypadat. 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Přestože se čekalo, že se situace rapidně zhorší, stal se opak a nakažených koronavirem začalo ubývat. „Velmi pečlivě to sledujeme, stejně jako v ostatních zemích. Británie v otázce proočkovanosti byla před celou Evropou, měla od začátku lepší dodávky vakcín a teď z toho může těžit,“ řekl Vojtěch v rozhovoru pro Mladou frontu DNES, deník ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. 

Podle šéfa zdravotnictví není nereálné, že bychom se nemohli ve Spojeném království inspirovat. „Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet po létě. Ale pokud se situace v Británii bude vyvíjet nadále takto příznivě, a když uvidíme, že tu situaci vysokou proočkovaností zvládla, mohl by to být příklad i pro nás,“ sdělil ministr a dodal, že ani nejhorší scénáře nepočítají s tím, že by se měla opakovat loňská zima.

Podle Vojtěcha není Česko nijak zvlášť restriktivní země. „Je ale pravda, že pokud se nám podaří dosáhnout proočkovanosti jako ve Velké Británii, mohli bychom jít ještě dál,“ připustil člen vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]