Rozvolnění přehledně: živá hudba, přísnější karanténa. Na konci června vláda rozhodne, zda odložíme respirátory

Adam Vojtěch (Vláda ČR)

Adam Vojtěch | FOTO: Vláda ČR

Vláda během pondělního jednání rozhodla o dalším rozvolnění protiepidemických opatření. Týkají se maloobchodu, služeb, kultury, ale i odkládání respirátorů. Deník FORUM 24 nabízí přehled všech změn, které nás čekají od 1. července.

Maloobchod. Vláda zmírnila opatření vztahující se na rozestupy. Nově bude moci být v prodejně jedna osoba na deset metrů čtverečních. Zrušen je také zákaz propagačních akcí.

Služby. Služby jako kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže již nebudou omezovány podmínkou, kdy mohly být poskytovány v jeden okamžik pouze jednomu zákazníkovi. Pro provozovatele také odpadne starost s dosud povinnou evidencí zákazníků.

Zákazníci. Klienti zmiňovaných služeb se budou muset stejně jako doposud prokázat testem nebo potvrzením. Povolena jsou negativní potvrzení profesionálně provedeného PCR testu na nákazu covid-19, která platí sedm dní od odběru. Použít je možné taky antigenní test provedený v posledních 72 hodinách. Stačí také doklad zaměstnavatele nebo čestné prohlášení o testu ze školy.

Restaurace, kluby, bary, hospody. V těchto prostorách bude možné hrát živě hudbu, tančit se však stále nesmí.

Bazény, wellness centra. V těchto zařízeních dojde k navýšení maximálního možného zaplnění z 50 na 75 procent běžné kapacity.

Kulturní akce. Ve venkovních prostorách se maximální počet účastníků na kulturních akcích zvyšuje na 5000. Částečně bude volno i na stání bez omezování kapacity venkovního prostoru. Ve vnitřních prostorách pak bude moci přebýt až 2000 návštěvníků, kapacitu budou lidé moci využívat maximálně z 75 procent.

Kina. Dočkají se i fanoušci filmů. Do sálů již bude možné si přinést popcorn a konzumovat ho přímo mezi lidmi. Toto pravidlo nyní taktéž neplatí.
Do kin a multiplexů se vrátí možnost konzumovat občerstvení i v hledišti. Aktuálně je možné si občerstvení koupit, ale správně by divák v sále jíst neměl.

()

Muzea a galerie, hrady a zámky. Podobně jako v obchodech, i v muzeích a galeriích bude nutné počítat s 10 m2 na návštěvníka, tedy zvýší se přípustná maximální kapacita. Návštěvník by měl být očkovaný nebo testovaný.

Karanténa. Podmínky karantény vláda o něco zpřísnila kvůli riziku šíření mutací koronaviru. Pokud se například člověk dostane do kontaktu s nakaženým pacientem, je povinen jít v případě vytrasování do karantény. Po 14 dnech od druhé dávky však do karantény očkovaný nemusí.

Sundáme respirátory? Důležitou změnou bude nošení respirátorů, které je momentálně nezbytné. Vláda však aktuálně řeší, zdali by nešly nahradit obyčejnými rouškami. Na to si tak musí lidé počkat do konce června.

„Chci znát širší názor na tuto problematiku. Je pravdou, že respirátor je silnější ochrana, na druhou stranu podle studií, které jsou k dispozici třeba z Anglie, tak u těch chirurgických roušek ta ochrana je nižší, ale ne nějak signifikantně. Budeme muset zvážit přínosy versus rizika. Chci, abychom to rozhodnutí udělali týden před 1. červencem,“ prozradil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]