Rozvrácená sociální demokracie: Hamáček se připravuje o cenné kádry a jeho hlavním obhájcem se stal Paroubek

Michal Hašek, Roman Onderka a Jan Hamáček (ČSSD)

Michal Hašek, Roman Onderka a Jan Hamáček | FOTO: ČSSD

Říká se, že není takový průšvih chybovat, ale mnohem horší je dělat stále ty samé chyby dokola a nedokázat se z nich poučit, a právě to je případ České strany sociálně demokratické pod vedením jejího předsedy Jana Hamáčka. Zaráží to o to více, že jde o selhání, která sociální demokracii citelně zasahují a vedou k tomu, že se nachází ve stále větším a větším rozkladu. Aktuální situace ČSSD v Jihomoravském kraji, kde se straně rozpadla kandidátka pro sněmovní volby, tak ukazuje, že sociální demokraté ztratili jakýkoli pud sebezáchovy.

Kandidátní listinu sociálně demokratické partaje v Jihomoravském kraji opustilo celkem 14 kandidátů, mezi nimi dokonce i předseda ČSSD v Jihomoravském kraji Břetislav Štefan. Navíc skončil také zdejší volební manažer. Šlo o reakci na to, že vedení sociální demokracie do kandidátky zasáhlo shora a na první místo dosadilo statutárního místopředsedu Romana Onderku a na druhou příčku umístilo poslankyni a někdejší ministryni školství Kateřinu Valachovou.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Jedničkou přitom měl být právě zmíněný šéf jihomoravské ČSSD Štefan, který ovšem na dubnovém on-line sjezdu sociální demokracie patřil do tábora Hamáčkova rivala a bývalého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Samotný Břetislav Štefan je jedním z kritiků přítomnosti sociálních demokratů ve vládě Andreje Babiše a původně chtěl dokonce sám kandidovat proti Janu Hamáčkovi na stranického předsedu.

Situace v Jihomoravském kraji minimálně zčásti připomíná to, co se přihodilo před loňskými krajskými volbami v Ústeckém kraji, kde se rovněž stranické předsednictvo rozhodlo zasáhnout do kandidátní listiny; a výsledkem bylo to, že část sociálních demokratů stranu opustila a ve volbách kandidovala na jiné kandidátce. To sice v tomto případě zřejmě nehrozí, i tak jde ale o konflikt, který partaj výrazně poškodí.

Podobné jsou obě situace také v tom, že i v případě Ústeckého kraje byl zásah vedení strany namířen proti krajské organizaci nespokojené s vládní účastí (velkým kritikem Jana Hamáčka byl především tehdejší šéf sociální demokracie v Ústeckém kraji Miroslav Andrt). Předsednictvo ČSSD tehdy na jedno z předních míst kandidátky dosadilo Petra Bendu, přítele Jiřího Paroubka, který v té době začal Janu Hamáčkovi radit. V obou případech tak hrála jistou roli loajalita k předsedovi partaje.

Co se týče Jihomoravského kraje, mělo Hamáčkovo vedení předem počítat s tím, že pokud do zdejší kandidátní listiny zasáhne a navíc se nebude příliš namáhat s důkladným a pokud možno přesvědčivým odůvodněním, může nastat rozvrat kandidátky a navenek se tak posílí dojem rozhádané partaje, která neumí spolupracovat, což se nakonec skutečně stalo.

Pošlapaná vnitrostranická demokracie

Určitě lze celou záležitost hodit na Břetislava Štefana a spol. a obvinit je, že vystupují proti něčemu, co je v souladu se stranickými stanovami, takže by ČSSD neměli škodit tím, že se bouří a chtějí opustit sociálně demokratickou kandidátku. Ve skutečnosti mělo být předsednictvo sociálních demokratů trochu prozíravější a mělo předem zvážit, jestli přínos dané intervence je větší než rizika, která z ní plynou.

Matěj Stropnický  (ČTK)

Loňská zkušenost z Ústeckého kraje pro ně měla být výstrahou. Stačí se podívat na výsledek sociální demokracie v tomto kraji v porovnání s jinými. Strana zde získala pouhých 3,16 procenta hlasů. Hůře dopadla už jenom v Libereckém kraji.

Sociální demokracie si vždycky zakládala na vnitrostranické demokracii, podobné případy ji však výrazně zpochybňují. Právě pošlapávání vnitřních demokratických mechanismů na úrovni jednotlivých volebních krajů demotivuje členskou základnu a škodí tak i dovnitř partaje.

Zásadní samozřejmě je, zda pro intervenci shora, která by měla být až posledním nástrojem při řešení neshod a odlišných představ mezi krajskou organizací a předsednictvem a rozhodně by se neměla nadužívat, existuje nějaký závažný důvod. Vedení sociální demokracie dosazení Onderky na první příčku kandidátky odůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích figurovat lidé s největší šancí na získání důvěry voličů. Stejně tak se zdůvodňovalo nasazení Petra Bendy v loňských krajských volbách a výsledek známe.

Je pravda, že Roman Onderka v minulosti ve volbách získával velké množství preferenčních hlasů. Na druhou stranu sestava kandidátů musí fungovat jako tým, a pokud někdejšího primátora Brna Onderku sociální demokraté na jižní Moravě jako lídra nechtěli, mělo to vedení partaje respektovat a neriskovat rozpad kandidátky. Jednou rozvrácená a narychlo doplněná kandidátní listina, kterou strana tento týden představila, totiž ČSSD rozhodně nepomůže, ať už je na ní kdokoli, například i bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Podrazáci podle Jiřího Paroubka

Kateřina Valachová odchod Břetislava Štefana a dalších z kandidátky na svém facebookovém profilu před několika dny komentovala takto: „Lituji odstoupení některých kandidátů socdem z podzimních voleb v Jihomoravském kraji. První důvod je, že voliči mají preferenční hlasy, mohou jasně a nezpochybnitelně ukázat svoje preference. Vždy jsem důvěřovala moudrosti voličů. Druhý důvod: Program socdem je jeden. Na něm panuje široká shoda. Rozdíly mezi námi jsou o jednotlivostech a jsou skutečně dílčí. Teď nám musí všem jít o program, o to, abychom měli maximální sílu ho naplňovat.“

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Valachová se vyjádřila celkem diplomaticky, mezi řádky lze ale jasně číst, že veškerou vinu hází na ty, kteří z kandidátky odešli. Již zmíněný bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek takhle diplomatický nebyl a na Břetislava Štefana a jeho spolustraníky zaútočil opakovaně a bez jakýchkoli okolků a vykreslil je jako ty největší škůdce a podrazáky v sociálně demokratické partaji.

„Štefan a spol. si to ale nechtěli rozdat s Onderkou na férovku. Tak ho pro jistotu nedali na kandidátku vůbec. Jim přeci nejde o volební výsledek strany, ale jen o sebe. Ať je to, jak chce, Onderka je schopen dodat ČSSD v Jihomoravském kraji jako bývalý úspěšný a dlouholetý primátor Brna hlasy. Asi více nežli Štefan, starosta nějaké městské části v Brně, kterého zná, a to jen lokálně, několik tisíc lidí. Je to prostě od Štefana a spol. rána dýkou do zad celé strany. Nebude po našem, tak ať to není vůbec…,“ napsal Paroubek.

Nakonec to samozřejmě rozsoudí volby a uvidíme, nakolik kandidátka v čele s Onderkou zazáří a zda přinese alespoň nadprůměrný výsledek ve srovnání s ostatními volebními kraji. I když už teď se dá říct, že se sociální demokracie vydala ve šlépějích toho, co se jí přihodilo v uvedeném Ústeckém kraji loni v krajských volbách, a není moc důvod, proč by to na jižní Moravě mělo dopadnout lépe.

Dalo by se nad tím vším jistě mávnout rukou a říct, že kandidátka ČSSD v Jihomoravském kraji už byla doplněná a jede se dál, klíčové ovšem je, jakou zprávu o sobě sociálně demokratická strana soustavně vysílá navenek. A ta je jednoznačná: členové sociální demokracie si jdou po krku a nedokážou se sami mezi sebou dohodnout. A to stranu poškozuje velmi, protože ji to ve skutečnosti činí nedůvěryhodnou. Sociální demokraté tak vlastně nepotřebují Babiše ani jiné politické soupeře k vymazání z politické mapy, dokážou to docela dobře sami.