Říká se, že není takový průšvih chybovat, ale mnohem horší je dělat stále ty samé chyby dokola a nedokázat se z nich poučit, a právě to je případ České strany sociálně demokratické pod vedením jejího předsedy Jana Hamáčka. Zaráží to o to více, že jde o selhání, která sociální demokracii citelně zasahují a vedou k tomu, že se nachází ve stále větším a větším rozkladu. Aktuální situace ČSSD v Jihomoravském kraji, kde se straně rozpadla kandidátka pro sněmovní volby, tak ukazuje, že sociální demokraté ztratili jakýkoli pud sebezáchovy.
Kandidátní listinu sociálně demokratické partaje v Jihomoravském kraji opustilo celkem 14 kandidátů, mezi nimi dokonce i předseda ČSSD v Jihomoravském kraji Břetislav Štefan. Navíc skončil také zdejší volební manažer. Šlo o reakci na to, že vedení sociální demokracie do kandidátky zasáhlo shora a na první místo dosadilo statutárního místopředsedu Romana Onderku a na druhou příčku umístilo poslankyni a někdejší ministryni školství Kateřinu Valachovou.

Koncert PRAŽSKÝ VÝBĚR SYMPHONY oslaví 30 let bez sovětských okupantů. Pokřtíme na něm Týdeník FORUM
číst článek »Jedničkou přitom měl být právě zmíněný šéf jihomoravské ČSSD Štefan, který ovšem na dubnovém on-line sjezdu sociální demokracie patřil do tábora Hamáčkova rivala a bývalého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Samotný Břetislav Štefan je jedním z kritiků přítomnosti sociálních demokratů ve vládě Andreje Babiše a původně chtěl dokonce sám kandidovat proti Janu Hamáčkovi na stranického předsedu.
Situace v Jihomoravském kraji minimálně zčásti připomíná to, co se přihodilo před loňskými krajskými volbami v Ústeckém kraji, kde se rovněž stranické předsednictvo rozhodlo zasáhnout do kandidátní listiny; a výsledkem bylo to, že část sociálních demokratů stranu opustila a ve volbách kandidovala na jiné kandidátce. To sice v tomto případě zřejmě nehrozí, i tak jde ale o konflikt, který partaj výrazně poškodí.
Podobné jsou obě situace také v tom, že i v případě Ústeckého kraje byl zásah vedení strany namířen proti krajské organizaci nespokojené s vládní účastí (velkým kritikem Jana Hamáčka byl především tehdejší šéf sociální demokracie v Ústeckém kraji Miroslav Andrt). Předsednictvo ČSSD tehdy na jedno z předních míst kandidátky dosadilo Petra Bendu, přítele Jiřího Paroubka, který v té době začal Janu Hamáčkovi radit. V obou případech tak hrála jistou roli loajalita k předsedovi partaje.
Co se týče Jihomoravského kraje, mělo Hamáčkovo vedení předem počítat s tím, že pokud do zdejší kandidátní listiny zasáhne a navíc se nebude příliš namáhat s důkladným a pokud možno přesvědčivým odůvodněním, může nastat rozvrat kandidátky a navenek se tak posílí dojem rozhádané partaje, která neumí spolupracovat, což se nakonec skutečně stalo.
Pošlapaná vnitrostranická demokracie
Určitě lze celou záležitost hodit na Břetislava Štefana a spol. a obvinit je, že vystupují proti něčemu, co je v souladu se stranickými stanovami, takže by ČSSD neměli škodit tím, že se bouří a chtějí opustit sociálně demokratickou kandidátku. Ve skutečnosti mělo být předsednictvo sociálních demokratů trochu prozíravější a mělo předem zvážit, jestli přínos dané intervence je větší než rizika, která z ní plynou.

Práce v terénu, či kampaň? Odpověď ohledně své účasti při kontrolách v továrnách dal sám Stropnický
číst článek »Loňská zkušenost z Ústeckého kraje pro ně měla být výstrahou. Stačí se podívat na výsledek sociální demokracie v tomto kraji v porovnání s jinými. Strana zde získala pouhých 3,16 procenta hlasů. Hůře dopadla už jenom v Libereckém kraji.
Sociální demokracie si vždycky zakládala na vnitrostranické demokracii, podobné případy ji však výrazně zpochybňují. Právě pošlapávání vnitřních demokratických mechanismů na úrovni jednotlivých volebních krajů demotivuje členskou základnu a škodí tak i dovnitř partaje.
Zásadní samozřejmě je, zda pro intervenci shora, která by měla být až posledním nástrojem při řešení neshod a odlišných představ mezi krajskou organizací a předsednictvem a rozhodně by se neměla nadužívat, existuje nějaký závažný důvod. Vedení sociální demokracie dosazení Onderky na první příčku kandidátky odůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích figurovat lidé s největší šancí na získání důvěry voličů. Stejně tak se zdůvodňovalo nasazení Petra Bendy v loňských krajských volbách a výsledek známe.
Je pravda, že Roman Onderka v minulosti ve volbách získával velké množství preferenčních hlasů. Na druhou stranu sestava kandidátů musí fungovat jako tým, a pokud někdejšího primátora Brna Onderku sociální demokraté na jižní Moravě jako lídra nechtěli, mělo to vedení partaje respektovat a neriskovat rozpad kandidátky. Jednou rozvrácená a narychlo doplněná kandidátní listina, kterou strana tento týden představila, totiž ČSSD rozhodně nepomůže, ať už je na ní kdokoli, například i bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Podrazáci podle Jiřího Paroubka
Kateřina Valachová odchod Břetislava Štefana a dalších z kandidátky na svém facebookovém profilu před několika dny komentovala takto: „Lituji odstoupení některých kandidátů socdem z podzimních voleb v Jihomoravském kraji. První důvod je, že voliči mají preferenční hlasy, mohou jasně a nezpochybnitelně ukázat svoje preference. Vždy jsem důvěřovala moudrosti voličů. Druhý důvod: Program socdem je jeden. Na něm panuje široká shoda. Rozdíly mezi námi jsou o jednotlivostech a jsou skutečně dílčí. Teď nám musí všem jít o program, o to, abychom měli maximální sílu ho naplňovat.“

Vracíme Čechům noviny. Předplaťte si Týdeník FORUM
číst článek »Valachová se vyjádřila celkem diplomaticky, mezi řádky lze ale jasně číst, že veškerou vinu hází na ty, kteří z kandidátky odešli. Již zmíněný bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek takhle diplomatický nebyl a na Břetislava Štefana a jeho spolustraníky zaútočil opakovaně a bez jakýchkoli okolků a vykreslil je jako ty největší škůdce a podrazáky v sociálně demokratické partaji.
„Štefan a spol. si to ale nechtěli rozdat s Onderkou na férovku. Tak ho pro jistotu nedali na kandidátku vůbec. Jim přeci nejde o volební výsledek strany, ale jen o sebe. Ať je to, jak chce, Onderka je schopen dodat ČSSD v Jihomoravském kraji jako bývalý úspěšný a dlouholetý primátor Brna hlasy. Asi více nežli Štefan, starosta nějaké městské části v Brně, kterého zná, a to jen lokálně, několik tisíc lidí. Je to prostě od Štefana a spol. rána dýkou do zad celé strany. Nebude po našem, tak ať to není vůbec…,“ napsal Paroubek.
Nakonec to samozřejmě rozsoudí volby a uvidíme, nakolik kandidátka v čele s Onderkou zazáří a zda přinese alespoň nadprůměrný výsledek ve srovnání s ostatními volebními kraji. I když už teď se dá říct, že se sociální demokracie vydala ve šlépějích toho, co se jí přihodilo v uvedeném Ústeckém kraji loni v krajských volbách, a není moc důvod, proč by to na jižní Moravě mělo dopadnout lépe.
Dalo by se nad tím vším jistě mávnout rukou a říct, že kandidátka ČSSD v Jihomoravském kraji už byla doplněná a jede se dál, klíčové ovšem je, jakou zprávu o sobě sociálně demokratická strana soustavně vysílá navenek. A ta je jednoznačná: členové sociální demokracie si jdou po krku a nedokážou se sami mezi sebou dohodnout. A to stranu poškozuje velmi, protože ji to ve skutečnosti činí nedůvěryhodnou. Sociální demokraté tak vlastně nepotřebují Babiše ani jiné politické soupeře k vymazání z politické mapy, dokážou to docela dobře sami.