Rudá nemoc prezidentů: Klaus se přidal k Zemanovi a mluví laskavě o komunismu

Václav Klaus a Miloš Zeman se svatojiřskou stužkou, symbolem ruského imperialismu (ČTK)

Václav Klaus a Miloš Zeman se svatojiřskou stužkou, symbolem ruského imperialismu | FOTO: ČTK

Hybridní válka vedená Ruskem je v plném proudu. Východní velmoc totiž pochopila, že v České republice může snadno nahlodat mysl občanů. Používá k tomu nejen dezinformační weby, proruské aktivisty nebo české komunisty. Důležitými spojenci Rusů jsou také Václav Klaus a Miloš Zeman. Současný prezident dělá vše pro to, aby nás Západ nebral vážně. Bývalá hlava státu zase chválí komunismus, proti němuž ještě před lety bojoval.

Zdá se, že Klaus se Zemanem sehráli s českými občany velké divadlo. Několik let se jim totiž dařilo budovat ve společnosti názor, že jako tehdejší šéfové ODS a ČSSD jsou nepřáteli. Jeden ani druhý nevynechal možnost svého politického soupeře počastovat nelichotivým slovem.

Ve chvíli, kdy se Klau odebral do politického důchodu a Zeman na Hrad, ukázalo se, že celou dobu vodili národ za nos. Přestože v mnoha názorech nenajdou společnou řeč, většina jejich stanovisek je až podezřele stejná. Převážně se jedná o témata, která jsou spojena s Ruskem a jeho prezidentem Vladimirem Putinem.

Premiér Andrej Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip při pietním aktu 70. výročí úmrtí Edvarda Beneše
 (ČTK)

Jak Klaus, tak Zeman hledí na Východ s velkým obdivem. Také se třicet let po revoluci oba nově profilují jako zastánci komunismu. To má samozřejmě jednoduchou spojitost, je přece jasné, jak se vládne v Rusku. O demokracii nemůže být ani řeč a diktátorské prostředí, které nastavil Putin, by se líbilo i prezidentům ČR.

Přitom zakladatel ODS a úspěšný expředseda ČSSD byli ještě donedávna vnímáni jako jedni ze strůjců změny režimu u nás. Nyní je ovšem vidět, že nešlo o bojovníky proti komunismu jako takovému. Spíš bylo třeba nechat zločineckou ideologii trochu dozrát a přizpůsobit se západnímu střihu. V momentě, kdy český národ dostatečně zapomněl na všechna zvěrstva, bylo možné, aby se staronoví „věrozvěsti“ opět pustili do práce. Ruské peníze pomohly velkou měrou dostat Miloše Zemana na Hrad a tím byl splněn první úkol. Ani Václav Klaus dlouho neotálel, aby odhodil kapitalistický plášť a místo něj si navlékl ten rudý.

Příklon současného prezidenta ke všemu komunistickému není třeba připomínat. Časté návštěvy v Číně rozhodně neprobíhají proto, že by česká hlava státu natolik obdivovala krásy asijské velmoci. Rusko zase Zeman podpoří vždy, když Kreml potřebuje. Ať už jde o novičok nebo o schvalování slov ministra kultury na adresu starosty Ondřeje Koláře. Toho ruský ministr označil za nacistu.

()

Navíc si Zeman nenechá ujít ani další projevy přízně vůči komunistům. Proslovy na sjezdech KSČM, kde zúčastněné nazývá „soudruhy“, nebo neúčast na akcích, které připomínají hrůzy totalitního režimu. To jsou jen některé poznávací znaky, které naznačují, k jaké ideologii nyní směřuje Zemanův zájem.

Klaus už se ani neobtěžuje používat nějaké kouřové clony. Rovnou označuje komunismus za ochránce před tím, co pro něj zosobňuje nebezpečí. „My jsme mysleli, že po listopadu 1989 přece jen zvítězil liberální pohled na svět, demokracie a podobně. Ukázalo se, že v zákulisí toho Západu, ke kterému jsme přes hranice nakukovali, už pár desetiletí bují nejrůznější další kolektivistické nebezpečné ideologie, které my jsme trošku podceňovali,“ řekl Klaus v rozhovoru s prohradním novinářem Lubošem Xaverem Veselým.

„Paradoxně nás před nimi bránil komunismus. Tím, že zakazoval vstup jakýmkoli ideologiím, tak on zakazoval vstup i těmto ideologiím (mezi ně Klaus zahrnuje například LGBT, multikulturalismus nebo genderismus). Ony se sem nedostávaly, my jsme na ně nebyli připraveni,“ vysvětlil bývalý předseda vlády a prezident svou pomýlenou představu.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek  (FB Lubomír Zaorálek)

S takovýmto přístupem chce Václav Klaus dělat experta na zahraniční politiku pro hnutí svého syna. To by se mohlo dočkat výrazné finanční podpory od Petra Kellnera, který také proti komunistickým zemím nic nemá. Vydělává tam totiž miliardy, v čemž mu pomáhá i Miloš Zeman.

Kruh se uzavírá a pohled přes rudé brýle, který se poslední roky tolik zalíbil Zemanovi s Klausem, je hned pochopitelnější. Za vším jde najít moc a peníze. Obojí Rusko nabízí a dvojice výrazných politiků ráda natáhne ruku. Co na to říká český občan, je jim jedno. Obelhávali ho dlouhá léta a nehodlají na tom nic měnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]