Rudánku, utři si pocintanou bradu. ANO v Šumperku odpovídá občanům

Eric Drooker

Pan Rudolf Brož, obyvatel Šumperku a student Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého, se doslechl, že zastupitelstvo šumperské radnice, kde v komunálních volbách vyhrálo hnutí ANO, odhlasovalo vypravení „byznysvýletu“ do Číny. Což mu vcelku logicky přišlo v nepochopitelném rozporu s jiným nedávným hlasováním, a sice pro vyvěšení tibetské vlajky na budově městského úřadu. I sedl a napsal na facebookovou stránku šumperské buňky ANO zprávu s prosbou o vysvětlení tohoto podivného morálního přemetu.

Dobrý den, mohu poprosit o objasnění vašeho hodnotového veletoče, kdy jste na jaře podpořili vyvěšení vlajky Tibetu na radnici a dnes jste údajně podpořili cestu šumperské delegace do Číny, která soustavně porušuje práva Tibetu a ostatních menšin,“ napsal. „To je vidina jejich investic tak vysoká a reálná? Z aktivit nejvyšších pater politiky víme, jak to s čínskými investicemi v Česku je. Díky.“

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Ale rozhodně nebyla taková, jakou by si občan obracející se na vítězné hnutí ve svém městě mohl přát.

Rudánku, utři si pocintanou bradu od mlíka a běž opruzovat jinam,“ odepsal kdosi bezejmenný, ale každopádně odpovědný za komunikaci na oficiální stránce šumperského ANO.

ANO, tohle je Šumperk, čteme nad výlevem v záhlaví stránky a nezbývá, než si i přesto uchovat naději, že tohle Šumperk snad přece jen není.

FB Rudolfa Brože
Občan se ptá, ANO odpovídá

Rozmáhá se nám tu takový nešvar, mohli bychom říci s klasikou. Styl komunikace totiž svou urážlivou drzostí velmi připomíná hysterické výlevy hradního úředníčka Ovčáčka, kdykoli je novináři tázán na zdravotní stav pana prezidenta.

Na dotaz deníku FORUM 24 adresovaný šumperské buňce ANO, zda jde o autentický výrok kohosi hovořícího za jejich místní organizaci, přišla odpověď také téměř obratem. O mlíku ani opruzování se v ní už sice nepsalo, ale i tak byla poněkud nestandardní.

Asi jste si všimli,“ píše se v ní, „že jeden z našich kolegů odpověděl v soukromé zprávě z této stránky tak trochu příkřeji a zapomněl se podepsat, takže to vypadalo jako názor celé naší organizace. Prostě, propadl chvilkové emoci. Pisatel tuto soukromou zprávu zveřejnil. Pokud se někdo cítí dotčený, tak se mu omlouváme.“

FB Jenny Nowak

Ano, to jsme si opravdu všimli. Jinak bychom se na to neptali. Kolega se prý „zapomněl“ podepsat, ale jeho jméno je velkou neznámou i nadále. Asi ale zapomněl i druhý kolega, protože ani ten se nepodepsal. Kolegové z šumperského ANO budou nejspíš tak trochu sklerotičtí.

Názor celé organizace to údajně není. Co prosím? Názor? Utři si bradu a neopruzuj je názor? Jak neotřelé. Co je skutečným názorem šumperského ANO na cestu do Číny v kontrastu s tibetskou vlajkou se ale dosud nedozvěděl nikdo, a už vůbec ne původní tazatel.

Dále se dovídáme, že pisatel propadl emoci. To je ještě dobré. Taky mohl třeba zrovna mít vysokou horečku jako Tomio Okamura, když omlouval své nepřístojné výroky o koncentračním táboře v Letech.

Zdá, se, že v Babišově hnutí, a nejen v Šumperku, je teď kdekdo přecitlivělý a propadající emocím a skoro by se chtělo říci – není divu. Ale taky to vypadá, že začínají být v oblibě „omluvy“ ve stylu Václava Klause staršího. Ten nedávno vyřkl do médií lež, že účastníci demonstrace na Letné byli placeni a z Moravy sváženi zadarmo autobusy. Když na něj několik lidí obratem podalo trestní oznámení, přišel s omluvou, či spíš parodií na omluvu typu „pokud to není pravda…“

Šumperské ANO pro změnu píše „pokud se někdo cítí dotčený, tak se omlouváme.“ K nevíře, že by se tak nehorázná urážlivá reakce snad mohla někoho dotknout, že? Nemluvě o tom, že ona zmíněná omluva není nikde k vidění. A zřejmě ani nebude.

Ne tohle není Šumperk, ačkoli právě to stránka hlásá. ANO, tohle je arogance moci. Odshora až dolů. A nezdá se, že by mělo být líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]