Rumunům s jejich hlavním oligarchou definitivně došla trpělivost. S postkomunistickými socialisty tvrdě zúčtovali u voleb do Evropského parlamentu, a jejich předseda Liviu Dragnea druhého dne nastoupil do vězení, kde si má odsedět tři a půl roku za podplácení a zneužití pravomocí.
Rumunská sociální demokracie (PSD), jejímž prazákladem je postkomunistická strana Fronta národní spásy (FSN), už několik let oslabovala právní stát. Na jeho rozkladu zkorumpovaní postkomunističtí partajníci intenzivně pracovali od konce roku 2016, kdy s populistickou rétorikou zvítězili ve volbách.
„Triumfální“ příjezd Liviua Dragney do věznice s nečekanou „ozdobou“ na voze
Podvodník a předseda PSD Dragnea, jehož soud už dříve beztak odsoudil k podmínečnému trestu, v poslední době stupňoval své útoky na nezávislost prokurátorů a soudců. Tento stranický vůdce, který zároveň předsedal dolní komoře parlamentu, nejrůznějšími manipulacemi mařil vyšetřování a budoval si ochranu před justicí. Veřejnost ho měla po krk, ale její statisícové protesty jako by pro Dragneu ani neexistovaly a PSD dál nerušeně vládla. U moci se držela prebendami voličům, jimiž neúměrně zatěžovala už tak napnutý rozpočet.
Z ostudy kabát. Dragnea vjíždí do věznice kolem rozladěného hloučku a s toaletním papírem na střeše vozu
Při poslední příležitosti ovšem PSD dostala řádný výprask od voličů, v jehož důsledku tito postkomunisté přišli o polovinu křesel v Evropském parlamentu, a zapsali si nejhorší skóre za poslední tři desetiletí. Druhého dne po vyhlášení výsledků jejich zkorumpovaný předseda nastoupil do vězení. Zda ale za mřížemi skutečně zůstane, se teprve uvidí. Nejvyšší soud, který Dragneu poslal za mříže, je totiž jedním z mála ostrůvků nezávislé rumunské justice. Zbytek už kontroluje Dragnea, který je de facto nejmocnějším mužem v zemi.
Opozice se obává, že by Dragneově socialistům naklonění lidé z Ústavního soudu, mohli předsedu PSD s pomocí jisté právnické finty dostat opět na svobodu. K tomu jim stačí, aby volbu soudců pro proces s Dragneou označili za protiústavní. Bez ohledu na soudní verdikt je však Dragneova politická dráha kvůli volebnímu debaklu beztak u konce. Prohra v klání o křesla v Europarlamentu přiměla už i čelní populisty z PSD k tomu, aby žádali jeho hlavu.
Naději na konec stávající přebujelé korupce dává nové demokratické uskupení Aliance 2020, tvořené dvěma středovými proreformními stranami. V posledních volbách si připsalo 22 procent hlasů. Společně s opoziční stranou PNL by mohlo po volbách v roce 2020 skoncovat s nejhorší vládou v rumunských novodobých dějinách.
Jak se ukazuje, Česko v tomto srovnání za Rumunskem značně zaostává. Soudní verdikt v kauze trestně stíhaného premiéra je v nedohlednu, zato premiér už dopředu prohlašuje, že „nikdy“ neodstoupíi, a muž ve funkci prezidenta jej v tomto postoji ještě utvrzuje, když předesílá, že v případě pádu vlády pověří jmenováním nového kabinetu opět Babiše.