Rumunsko odmítá svěřit výstavbu sítě 5G čínskému kolosu Huawei

Huawei – levný, vyspělý a nevyzpytatelný partner, před nímž varují tajné služby většiny západních zemí.  (YouTube)

Huawei – levný, vyspělý a nevyzpytatelný partner, před nímž varují tajné služby většiny západních zemí. | FOTO: YouTube

„Čínská technologická společnost Huawei nesplňuje (bezpečnostní) předpoklady k tomu, aby se podílela na výstavbě sítě 5G v naší zemi, oznámil rumunský premiér Ludovic Orban. „Ve věci 5G nemůže být (Čína) naším partnerem,“ řekl rumunské redakci rádia Svobodná Evropa.  

Americký velvyslanec v Rumunsku Adrian Zuckerman opakovaně upozorňoval na bezpečnostní rizika spojená se společností Huawei, pakliže by se podílela na budování vysokorychlostní sítě 5G. Spojené státy tlačí na své spojence, aby Huawei vyloučili z výstavby vysokorychlostních bezdrátových sítí. Varují je, že by Čína používala sítě ke špionážním účelům.

„Huawei je špatná volba,“ napsal Zuckerman v článku, který rozeslal rumunským médiím. „Čínští komunisté pohrdají mírem, právním státem, lidskými právy i samotnou pravdou,“ dodal ještě velvyslanec.

Rozhodnutí rumunského premiéra je logickým krokem poté, kdy americký prezident Donald Trump loni k této věci podepsal s rumunským prezidentem memorandum. To požaduje, aby uchazeči o veřejnou zakázku na výstavbu sítě 5G uvedli, zda jsou či nejsou kontrolováni jiným státem. Orban výše uvedené rozhlasové stanici potvrdil, že Rumunsko tomuto požadavku dostojí. Rumunsko vyhlásí veřejnou soutěž na výstavbu předmětné datové infrastruktury už v roce 2021.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]