Rus byl kvůli stejnému jménu mobilizován omylem, úřady to ale netrápí. No co, člověk jako člověk

Naprostá většina Rusů podle LItevců válku na Ukrajině schvaluje. (Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

Naprostá většina Rusů podle LItevců válku na Ukrajině schvaluje. | FOTO: Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons /CC BY 4.0

To je ale skutečně nemilé. Obyvatel Krasnodarského kraje byl mobilizován omylem. Do armády měli dovést někoho jiného, kdo se jmenoval stejně, ale nějak to popletli. Rodina Alexandra Smirnova, jak se ten nešťastník jmenuje, se už asi měsíc snaží dosáhnout jeho návratu domů, ale zatím neúspěšně. Vojenský registrační a odvodní úřad potvrdil, že jeho jmenovec z jiného okresu je opravdu na seznamu. Kontaktovali ho, ale ten kupodivu neprojevil přání vyměnit si s mobilizovaným mužem místo. Zřejmě se necítí hoden takové cti.

Pokud si někdo myslí, že se všechno rychle vyřeší, je na omylu. Příbuzní se už obrátili se stížností na ministerstvo obrany a na prezidenta. Tedy zřejmě na Vladimira Putina, kterému se ze setrvačnosti pořád říká prezident, ačkoliv je velmi pochybné, že by byl řádně zvolen. Příslušníci Vyšetřovacího výboru nicméně už dorazili do jednotky, kde nebohý muž slouží, aby „objasnili okolnosti“. Tak snad se to povede, než hrdina proti své vůli padne.

Na dekadentním Západě nás mohou napadnout nevhodné otázky. To nemají v Rusku něco jako rodná čísla? Lidí, co se jmenují Alexandr Smirnov, je v Rusku hodně. Podle Googlu zjistíme, že jeden takový je zpěvák, další herec, jiný byznysmen a taky nějaký psycholog. Kromě toho budou mraky Alexandrů Smirnovů z řad obyčejných občanských pišišvorů. Čím obyčejnější Smirnov, tím víc mu hrozí tento neobyčejný osud.

Alexandr Solženicyn popisuje v Soustroví Gulag, jak někoho soudruzi z NKVD sebrali a pak zjistili, že je to jen jmenovec. Nevadilo. Sebrali i toho druhého a toho prvního si nechali, když už si s tím dali takovou práci. Stejně šlo o kvóty.

No co, nepořádek, řeklo by se. V Číně by se jim to určitě nestalo, tam mají na pořádné šikanování obyvatel vyspělejší technologie. Ale to není všechno. Už v dubnu se objevila zpráva, že obyvatel ruského Novosibirsku Sergej Zelenskyj prý kvůli svému příjmení, které má i ukrajinský prezident, nemůže získat práci, a na protest vyhlásil hladovku. Po vypuknutí války se 45letý Sibiřan, který má postižení třetího stupně, potýkal v rodném městě s vážnými problémy. Dlouho nemohl najít práci, a to ani v podnicích v Novosibirsku, kde byly kvóty pro osoby se zdravotním postižením. Jmenovkyně tchyně Volodymyra Zelenského, Moskvanka Olga Kijaško, se zase dostala do hledáčku některých médií, protože vzniklo podezření, že má prezident Zelenskyj v Moskvě tajně „nemovitosti“. Olga Kijaško má sice i jiné datum narození než skutečná tchyně, na Ukrajině nemá příbuzné, ale vysvětlujte to někomu.

Na jednotlivcích v Rusku moc nezáleží, pokud nemáte příjmení Putin, Peskov, Lavrov a podobně. Demografové sice upozorňují, že už to není jako za cara a za Stalina, když hojná porodnost libovolné ztráty záhy doplnila, ale nikdo je neposlouchá. Stejně se s tím nedá nic dělat. Ministerstvo vnitra by to ale znepokojit mělo. Co když se místo vlastence dostane na frontu nějaký záškodník, banderovec, obdivovatel kolektivního Západu a sluha Anglosasů? Možná si myslí, že mobilizovaní stejně brzy padnou, tak se nevyplatí to řešit.