Rus Dadin je vězněn za údajnou účast na nepovoleném shromáždění. Ve vězení ho bijí

repro: russie-libertes.org ()

Evropský parlament vyzval k propuštění Ildara Dadina a dalších ruských politických vězňů. Proces, ve kterém byl Dadin odsouzen, nepovažuji za spravedlivý. On byl potrestán moskevským soudem na základě problematického zákona z roku 2014, který trestá opakovanou účast na třech nepovolených shromážděních během 180 dnů až pěti lety vězení. Podle očitých svědků a také videozáznamu, však jako jedinec jen pokojně v Moskvě protestoval s transparentem v ruce proti odsouzení mírových aktivistů, což se ani podle ruských zákonů nedá označit za demonstraci.

Je zarážející, že soud tyto argumenty neuznal, čímž vzniká podezření, že Dadinovi bylo upřeno právo na spravedlivý proces a jedná se o vězně svědomí. Závažné jsou hlavně zprávy, že je obětí mučení a týrání. Hned po příjezdu do pracovního tábora Segezha v Karelské republice měl být podle dopisu, který předal médiím jeho právní zástupce, čtyřikrát zbit skupinou deseti až dvanácti lidí. Druhý den byl půl hodiny zavěšený v poutech a následně mu bylo odebráno spodní prádlo a vyhrožováno znásilněním. A dokonce mu údajně vězeňský dozorce naznačil, že příště ho můžou jeho kolegové zmlátit daleko hůř a když si bude stěžovat, tak ho zabijí a pohřbí mimo vězeňský areál.

Alarmující je, že i ředitel ruské pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International Sergej Nikitin potvrzuje mučení a špatné zacházení s vězni jako běžně beztrestně využívané metody v ruském vězeňství.

Mám zájem na dobrých vztazích České republiky s Ruskou federací, ale to neznamená, že této zemi dáme bianco šek a budeme přehlížet zlo, které se v ní děje. V takovém případě musíme dát Rusku najevo, že tyto praktiky jsou pro nás nepřijatelné. Jestliže někdo vyjadřuje svůj názor na nějakou konkrétní záležitost s transparentem a nikoho přitom neomezuje, tak to přece nemůže být bráno za nezákonnou demonstraci. Podle českých zákonů je účast na zakázaném shromáždění přestupkem, který se trestá maximálně pokutou a nikoliv vězením.

Pokud tedy chce být Rusko považováno za demokratickou zemi s evropskými standardy, mělo by přestat s kriminalizováním opozice.

Tomáš Zdechovský je europoslanec (KDU-ČSL)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]