Rus se chtěl nechat vyšetřit na koronavirus, lékař i personál utekli

Ruská pohotovost, ilustrační snímek (Wikipedia, arzy)

Ruská pohotovost, ilustrační snímek | FOTO: Wikipedia, arzy

Mladý Rus se po návratu z delšího pobytu v Číně necítil dobře, a šel se proto nechat vyšetřit na koronavirus. Lékař i personál nemocnice to však odmítli a před pacientem se schovali.

Lékaři nemocnice pro infekční choroby ve městě Ufa v ruském Baškortostánu odmítli vyšetřit 27letého Rusa, který se vrátil z Číny, na přítomnost koronaviru. Dotyčný muž pracoval osm měsíců v Pekingu, odkud odletěl 4. února. Doma se však necítil dobře a příbuzní jej i ze starosti o malé dítě v rodině nabádali, aby se pro jistotu nechal vyšetřit na koronavirus. Jak následně vylíčil jeho otec, mladý muž svou žádostí v nemocnici způsobil notný rozruch mezi lékaři.

„Nejdříve šel do budovy, kde se provádějí testy. Je to prostý člověk, a tak rovnou na chodbě komusi řekl, že přiletěl z Pekingu a rád by vyloučil koronavirus. Zdravotnický personál se okamžitě rozprchl a s výkřiky ho poslal na pohotovost,“ cituje pacientova otce Vladislava server NTV.ru.

()

Potíž byla v tom, že i v další budově se scénář opakoval. Lékař, na něhož se mladý muž obrátil, utekl do nejvzdálenější kanceláře a dál s ním mluvil jen přes zavřené dveře. Následně jej požádal, aby odešel z nemocnice zadními dveřmi.

Mezitím se nechalo slyšet baškortostánské ministerstvo zdravotnictví, že případ prošetřuje, jeho úředníci ale zároveň poznamenali, že k události „neexistují žádné doklady“. Ministerstvo dále odkázalo na postupy práce s pacienty přicházejícími s podezřením na koronavirus, jimiž se mají řídit všechna zdravotnická zařízení. „Tyto postupy musí být přísně dodržovány. Tento případ v žádném případě neprojde bez povšimnutí,“ prohlásila mluvčí regionálního ministerstva zdravotnictví Světlana Kuskarbeková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]