Ruská agrese na Ukrajině: video ukazuje příslušníky FSB se speciální výzbrojí

Safran-Vectronix

Tohle žádný "proruský ukrajinský dobrovolník“ nemá. Termovizi Vectronix v ceně 15 000 dolarů používá ruská FSB. | FOTO: Safran-Vectronix

Video s detailními záběry ozbrojenců, jejich moderních zbraní za desítky tisíc dolarů a dalšího speciálního vybavení podporuje důkazy o vojenské přítomnosti Ruska na východní Ukrajině.

Ukrajinská armáda zveřejnila video, které je podle ní dalším důkazem přímého zapojení ruského státu do vojenských střetů na Donbasu na východě Ukrajiny. Záběry údajně pocházejí z letošního února a muži na nich zachycení jsou podle oficiálního prohlášení Ukrajiny příslušníky ruské Federální služby bezpečnosti (FSB), kteří natočili sami sebe. Jeden z ozbrojenců nejprve utrousí nadávku na adresu Ukrajinců a poté poznamenává, že je musejí vystrnadit z jejich úkrytů a pochytat, aby už nekladli odpor. Dotyčný Rus tak mluví, jako by se nenacházel na území Ukrajiny, kde však mělo být video pořízeno a kde se je ukrajinské armádě podle jejího sdělení podařilo získat při „speciální operaci“.

Kromě detailních záběrů tváří je video cenné i tím, že ukazuje rozsáhlé nejmodernější vybavení skupiny Rusů v maskáčích. O jejich výzbroji a výstroji experti na zbraně a znalci ozbrojených složek jednotlivých zemí regionu tvrdí, že s velkou mírou jistoty odkazují na ruskou tajnou službu FSB, která je prokazatelně používá na rozdíl od ukrajinské armády či speciálních jednotek.

Pavel Hofman

Bezpečnostní analytik Gustav Gressel z evropského think tanku European Council on Foreign Relations jmenoval ruské redakci Rádia Svobodná Evropa, že se to týká balistické ochrany dotyčných mužů, jejich služebních pistolí, odstřelovačských pušek, stejně jako maskovacího oděvu či přístrojů na zjišťování dat o počasí. To vše se shoduje s vybavením, které používá FSB. Toto zjištění problematizuje ruskou verzi o separatistech výhradně z řad bojovníků-dobrovolníků. Možnost, že ukrajinský dobrovolník bojující za ruské zájmy stane ve vlastní zemi v zákopech se systémem radioelektronického boje schopným přinutit přistávat cizí drony a dalším nejnovějším vybavením za desítky tisíc dolarů, je málo pravděpodobná.

Za nejvýznamnější důkaz toho, že se jedná o ruským státem vyslané specialisty, Gressel označuje záběr automatické pušky AK-105, kterou na civilním trhu se zbraněmi nelze koupit. Jedná se o modernizovanou verzi klasického kalašnikova, o níž není známo, že by ji kdy do své výzbroje zařadila kterákoli z ukrajinských ozbrojených složek. Totéž platí o francouzském průzkumném přístroji s infračervenou kamerou a laserovým měřením vzdáleností Safran Vectronix JIM LR za 15 tisíc dolarů nebo anglické odstřelovací pušce Accuracy International AX 388, jejíž cena se pohybuje v rozmezí 15 až 20 tisíc dolarů.

Obě posledně zmíněné součásti vybavení jsou navíc k vidění na starších záběrech, zachycujících odstřelovače ruské armády při cvičení. „Je sotva myslitelné, že by takovéto vybavení mělo sloužit jen jedné menší jednotce. Toto vybavení dodal nějaký stát a v podstatě není jiná možnost, než že to bylo Rusko,“ vysvětluje Ruslan Špakovič z nevládní organizace Come Back Alive, která zajišťuje peníze na nákup vybavení pro ukrajinské vojáky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner