Ruská ambasáda změnila svou adresu. Část Korunovační ulice nově nese název Ukrajinských hrdinů

Ruská ambasáda po vypuknutí války na Ukrajině. (Ruská ambasáda)

Ruská ambasáda po vypuknutí války na Ukrajině. | FOTO: Ruská ambasáda

Vedení hlavního města v pátek dopoledne spolu s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem slavnostně odhalilo vyměněnou místopisnou ceduli v části ulice Korunovační na Praze 6. Ruská ambasáda tak nově sídlí na adrese nesoucí název Ukrajinských hrdinů.

Část pražské Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 je již oficiálně přejmenována na Ukrajinských hrdinů od 5. dubna, kdy byla tato změna zanesena do katastrální mapy. Přejmenování ulice navrhlo zastupitelstvo Prahy 6 a koncem března ho schválilo pražské zastupitelstvo.

Změna není komplikací pro obyvatele, protože v této části ulice přiléhající k náměstí Borise Němcova nikdo nebydlí. „V daném území nesídlí žádná fyzická osoba, která by si musela měnit občanský průkaz, ani zde není zapsáno sídlo žádné právnické osoby vyjma Ruské federace,“ řekl radní Jan Chabr.

Ruská ambasáda tak bude muset používat nové pojmenování ulice. Případně jako adresu může uvádět přilehlé náměstí Borise Němcova, což byl zavražděný ruský opoziční politik. Jinak by mohla mít časem problémy s doručováním pošty.

Kritikem přejmenování části ulice byl šéf klubu zastupitelů ANO Ondřej Prokop. „Nemůžu se ubránit tomu, že mi to přijde jako takové levné laciné PR gesto některých představitelů na Praze 6, místo abychom se věnovali tomu, co Pražany opravdu trápí,“ řekl. Dále dodal, že název Korunovační má svůj historický smysl. Radní Chabr na to odpověděl, že na tom se ale nic nezmění. „Korunovační ulice v Praze zůstává, pouze se zkracuje o zhruba 150 metrů,“ uvedl.

Dále zastupitelé schválili také pojmenování přilehlého železničního mostu po ukrajinském válečném hrdinovi Vitaliji Skakunovi, který 24. února zahynul v ukrajinském městě Cherson, kde odpálil most, aby zabránil postupu ruských jednotek. Most nyní propojuje Korunovační s nově pojmenovanou ulicí Ukrajinských hrdinů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články