Ruská ambasáda už je rozčilená a protestuje proti výrokům šéfa BIS Koudelky

YouTube

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: YouTube

Jakmile ruské úřady něco popřou, znamená to právě jen to, že něco popřely. Jestli to má nějaký vztah k realitě, by se muselo zkoumat zvlášť. Zkušenost ale říká, že to nejspíš bude všechno naopak.

Jak informuje ČTK, ruská ambasáda v Praze označila v dnešním prohlášení za „absolutně nepřípustné“ vyjádření šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky pro Deník N, podle kterého se dají některé akce ruských tajných služeb označit jako teroristické útoky. Podle velvyslanectví se Koudelka v rozhovoru dopustil „tradičních propagandistických útoků proti Rusku“.

Pavel Hofman

Koudelka řekl, že ruské tajné služby v poslední době přistupují k likvidaci svých důstojníků, přeběhlých agentů, opozičních politiků či nepohodlných novinářů. „To je hrozně alarmující a vrací nás to do nejtemnějších dob studené války,“ uvedl. Za jedinou možnou reakci považuje jednotné vystoupení celého demokratického společenství. „Speciálně když se mluví o těch vraždách, které můžeme nazvat teroristickými útoky,“ dodal ředitel BIS.

Ruská ambasáda ale protestuje: „Zaregistrovali jsme prohlášení ředitele BIS, jenž 19. listopadu současně s tradičním souborem propagandistických útoků vůči naší zemi obvinil ruské tajné služby z terorismu. Toto tvrzení nemá nic společného s realitou.“ Taková veřejná obvinění jsou podle Rusů nepodložená a od oficiálních činitelů absolutně nepřípustná.

Chápeme, že hnízdo ruských agentů v Praze se přece nepřizná k tomu, co skutečně je. Taky Rusko nepotvrdí, že zavraždilo svého bývalého agenta Alexandra Litviněnka poloniem a že se ruští agenti pokusili o totéž v případě Sergeje Skripala pomocí novičoku. Pochopitelně se nehlásí ani k otravě Alexeje Navalného. Tu dokonce svádí na západní tajné služby. Kreml nemá nic společného se zastřelením opozičního politika Borise Němcova a řady novinářů kritických k Putinovu režimu. Kdepak, to všechno provedli buď nějací záhadní „Čečenci“, nebo je pachatel neznámý.

Jednoho by napadlo, že si snad myslí, že jsme tady všichni padlí na hlavu. Oni si to ale nemyslí, oni se tak jen tváří a opakují svoje pohádky. Jako každý režim, který neumožňuje svobodu slova a férovou demokratickou soutěž. Musí lhát, aby měli co říkat. Po nich to budou horlivě opakovat čeští kolaboranti. I ti na nejvyšších místech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner