Ruská ambasáda už nemá v Praze co dělat. Ukázali to občané, na řadě je vláda

Ruská ambasáda v Praze a vzkazy občanů (Johana Hovorková, FORUM 24)

Ruská ambasáda v Praze a vzkazy občanů | FOTO: Johana Hovorková, FORUM 24

Když v těchto dnech přijdete k ruské ambasádě, naskytne se vám obrázek, který možná už nikdy neuvidíte. Všude kolem se nacházejí obrázky, vzkazy a ukrajinské vlajky. Někdy ironické, někdy vulgární na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Všude kolem stojí policisté. Projíždějící auta často při cestě kolem troubí. Co to znamená? Lidé už ruskou ambasádu v Praze nechtějí. Nechtějí tu oficiální zástupce těch, kteří vraždí ukrajinské děti. Nastal čas uvažovat o úplném uzavření a o vypovězení ruského velvyslance.

Ruské velvyslanectví sídlí v nádherné budově na rohu náměstí Borise Němcova a Korunovační, jejíž část se snad brzy přejmenuje na Ukrajinských hrdinů. Jde o dům, který patřil českému bankéři Jiřímu Popperovi a byl zabrán nacisty, a Edvard Beneš, přestože Poppera osobně znal a věděl, že je naživu, dům věnoval Sovětskému svazu. Tímto obdobím začala smutná a ostudná historie, kterou bychom měli okamžitě ukončit.

()

Ruské velvyslanectví slouží jako továrna na lži a propagandu a zároveň jako sídlo nepřátelských agentů, z nichž osmnáct bylo vypovězeno kvůli útoku ve Vrběticích. Jenže to je málo. Po tom, co provádí Putin, není o čem mluvit. Žádné diplomatické vztahy se s novodobými Hitlery neudržují a udržovat nesmí. Na to má Bělorusko, Sýrii, Eritreu nebo KLDR, státy, které se za něj postavily na půdě OSN.

Je ale důležité si říci, že razance a symbolika nutného kroku není jen v tom, že si pan Zmejevskij se svojí suitou konečně sbalí kufry a odjede, ale také v následném vyvlastnění domu a nejlépe jeho vrácení rodině Popperových, která se o budovu ostatně dříve soudila. To jediné může napravit nejen současný ostudný stav, ale alespoň částečně zlepšit to, co provedl Beneš.

Česká vláda se k současné krizi staví dobře a rozhodně, naše republika je jednou z nejochotnějších v pomoci Ukrajině, a to ať v té humanitární, tak i v otázce zbraní nebo razanci při prosazování dalších sankcí, které mají být na Ruskou federaci uvaleny. Neměla by ale polevit ani na domácí půdě a postarat se o to, aby nezůstalo jen u konzulátů v jiných městech mimo Prahu.

Autorka tohoto textu si samozřejmě uvědomuje, že takový krok se nestane hned zítra. Pokud to frustruje i vás, běžte se třeba projít po náměstí Borise Němcova a přidejte někam nějaký ten vzkaz. Možná – stejně jako já – potkáte auto, které veze zaměstnance ambasády ven, protože na ulici vyjít nemohou. Dobře si to uvědomují. Není jim tam dobře. Tak doufejme, že brzy půjdou někam, kde jim bude líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články